توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره ودیعه مسکن 200 میلیونی نمایندگان- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، 16 تیر 99) در جمع خبرنگاران به صورت ارتباط تلفنی با اشاره به برگزاری جلسات علنی مجلس در هفته جاری و چند هفته آتی صرفا در روزهای یکشنبه و چهارشنبه، گفت: مجلس برای تشکیل جلسه کمیسیون‌ها و ضرورت فعال شدن آنها، در روز سه‌شنبه، جلسه علنی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: نمایندگان در جلسه روز چهارشنبه (18 تیر) در نشستی علنی با حضور وزیر بهداشت و مسئولان مربوطه به موضوع شیوع ویروس کرونا و تهدیدات و راهکارهای مقابله با آن خواهند پرداخت.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس با بیان اینکه بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران و باشت در جلسه علنی آتی مورد رأی‌گیری قرار خواهد گرفت، گفت: در جلسه روز گذشته هیئت‌رئیسه، درباره روش بررسی اعتبارنامه وی بحث شد و نمایندگان بر این توافق بودند که آیین‌نامه باید اصلاح شود و به علت امکان و اجازه قانونی به آغاز به فعالیت منتخبی که اعتبارنامه وی هنوز مورد تأیید واقع نشده است، عجله‌ای برای بررسی این اعتبارنامه نداشته و باید آیین‌نامه اصلاح شود.

فرهنگی ادامه داد: اختلاف در این باره به این علت بود که به علت وجود عبارات «تصمیم‌گیری» در بحث اعتراضات اعتبارنامه‌های مورد اعتراض، هم برداشت به رأی‌گیری شده و هم برداشت به صرفا اعلام در صحن علنی همچون سایر نمایندگان می‌شود.

وی ادامه داد: درباره نحوه رأی‌گیری اعتبارنامه، آیین‌نامه صرفا در صورت رد اعتبارنامه در کمیسیون تحقیق، جزئیات را بیان کرده اما در خصوص عدم رد در کمیسیون تحقیق و باقی ماندن معترضان بر اعتراض خود، ساکت است که نمایندگان معتقدند این مورد باید اصلاح شود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس افزود: بر همین اساس قرار شد کارگروه حقوقی تشکیل شود با توجه به مواد 29 تا 34 آیین‌نامه، رویه قابل قبول را مطرح کند از این رو اجمال تصمیم هیئت‌رئیسه بر این شد که غیر از روشی که به کارگروه واگذار شد، می‌توان دو رأی‌گیری در صحن علنی داشت که نخست نظر کمیسیون مبنی بر تأیید اعتبارنامه به رأی گذاشته شود که اگر رأی نیاورد، به معنای رد است و باید مجددا اصل اعتبارنامه به رأی نمایندگان گذاشته شده و نتیجه نهایی براساس آن باشد.

فرهنگی با تأکید بر اینکه رأی‌گیری اعتبارنامه باید با ورقه و به صورت مخفی باشد، عنوان کرد: اما در خصوص رأی‌گیری درباره نظر کمیسیون تحقیق پیرامون اعتبارنامه فرد منتخب می‌توان با دستگاه الکترونیکی این کار را انجام داد.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس همچنین درباره 200 میلیون تومانی که برای تهیه منزل مسکونی در اختیار نمایندگان قرار داده شده است، گفت: مجلس تسهیلاتی برای نمایندگانی که فاقد محل سکونت در شهر تهران هستند قرار داده است که تا پیش از این به صورت تأمین منزل مسکونی و یا در اختیار قرار دادن مبلغی برای سکونت نمایندگان بوده است که این اقدام از نظر تعاریف سازمانی جزء ابزار رفاهی نبوده، بلکه ابزار مدیریتی است و ابزار رفاهی همان حقوق حدود 11 میلیون تومان است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری بوده چنانچه به همه کارکنان دستگاه‌ها حقوق پرداخت می‌شود.

فرهنگی ادامه داد: مبلغی هم برای اجاره دفتر نمایندگی و هزینه‌های جاری و حقوق کارمندان دفاتر نمایندگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد، زیرا به علت عدم تمرکز نمایندگان در یک نقطه، مجلس نمی‌تواند امورات تمام نمایندگان را در شهرستان‌ها رتق و فتق کند و هزینه‌ها بیشتر می‌شود؛ ضمن اینکه این مبالغ به صورت وام و تسهیلات به آنها داده شده و به تدریج از حقوق دریافتی آنها کاسته خواهد شد.

وی تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان به دریافت این مبالغ معترض بوده و معتقدند مجلس باید منازلی را برای نمایندگان اجاره کند اما بنا به حواشی که در گذشته طبق این روش به وجود آمده بود، تصمیم بر این شد تا مبلغی در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا خودشان برای انتخاب محل سکونت تصمیم‌گیری کنند.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به جلسه امروزش با جمعی از سخنگویان کمیسیون‌های تخصصی مجلس، اظهارداشت: بسیاری از نمایندگان در خصوص روش ارتباط‌گیری با کمیسیون‌ها و هیئت‌رئیسه مشکلات و حس ناهماهنگی را شاهد بودند، از این رو تصمیم گرفتیم در این خصوص انسجام و سازماندهی ایجاد کنیم تا موضع‌گیری‌ها و نظرات هماهنگ شده باشد.

فرهنگی در پایان درباره برخی موارد مطرح شده مبنی بر عدم امکان حضور نمایندگان خانم در هیئت‌رئیسه‌های کمیسیون‌ها، خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از بانوان نماینده به عنوان سخنگوی کمیسیون فعال است و چنین تفکری در مجلس وجود ندارد و اگر خانم دیگری در هیئت‌رئیسه کمیسیونی حضور نداشته به علت عدم شرکت در انتخابات هیئت‌رئیسه و یا عدم کسب رأی از سوی سایر نمایندگان بوده است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link