تقدیر سازمان بهداشت جهانی از ایران به‌دلیل شیوه غربالگری 70 میلیون ایرانی- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سعید نمکی در نشست مجازی با دبیرکل سازمان جهانی بهداشت و رییس دفتر و وزرای بهداشت منطقه شرق مدیترانه این سازمان، از کاهش 53 درصدی ابتلای روزانه به کووید19 در فاصله 18 روز پس از نخستین نشست وزرای بهداشت کشورهای منطقه خبر داد.

نمکی در این نشست با اعلام این خبر اظهار کرد: از دوم آوریل 2020 مطابق با 14 فروردین 1399 و با گذشت 18 روز از نخستین جلسه مجازی ما، تعداد موارد ابتلای روزانه، 53 درصد و تعداد قربانیان نیز 30 درصد کاهش داشته است و با این وجود در همین مدت، تعداد کل موارد ابتلا به این بیماری از 50 هزار و 468 به بیش از 84 هزار مورد تا 20 آوریل و اوایل اردیبهشت ماه رسیده است.

وی افزود: در راستای سیاست فاصله گذاری فیزیکی، اقدام به بازگشایی کسب و کارهای کم خطر، حمل و نقل عمومی و تردد تحت ملاحظات دقیق پروتکل های سازمان جهانی بهداشت کردیم. مساجد، مدارس، دانشگاه ها، رستورانها و اماکن عمومی همچنان بسته خواهند ماند تا طی 10 روز آتی با ارزیابی مجدد در مورد آنها تصمیم گیری شود. ما همچنین کمیته ای تشکیل دادیم که مداخلات و نتایج در خصوص بیماری کووید19 را ثبت، ضبط و گزارش می کند و نخستین گزارش این کمیته تدوین و منتشر شده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بحران کووید19 نشان داد که آمادگی برای شرایط اضطراری و نیز مدیریت پاسخ در سطح جهانی در دهه‌های آتی باید در صدر اولویت دولت‌ها و سازما‌ن‌های بین المللی قرار گیرد. از دهه‌ها پیش ما شاهد انواع مختلف شرایط اضطرار در منطقه شرق مدیترانه بوده‌ایم بنابراین آمادگی و راهبردهای پاسخ ما باید مورد بازنگری قرار گرفته و به گونه ای هماهنگ، تقویت شود.

نمکی یادآور شد: سران کشورها باید بدانند که سلامت در قلب توسعه قرار دارد که این امر متاسفانه در حد شعار باقی مانده است؛ از سازمان جهانی بهداشت تقاضا دارم که چارچوبی مبتنی بر تجربیات جهانی تدوین کرده تا برای کمک به اعضا و عملی کردن چارچوب مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

وی تأکید کرد: کووید19 نشان داد که یک ویروس می‌تواند وظایف دینی، منفعت اقتصادی، کسب و کار، تعاملات فرهنگی و سیاسی، آموزش و یادگیری و مهمتر از همه، شرایط سلامتی جامعه از جمله زیرساخت‌ها و مدیریت بهداشتی را مختل کند. فاکتورهای آموزشی، بهداشتی، امنیتی، اقتصادی، روابط اجتماعی، مسکن و حمل و نقل از جمله حوزه‌هایی هستند که باید توسط کشورهای عضو در اولویت قرار گیرند به ویژه نیازمندان باید در مرکز توجه باشند.

وزیر بهداشت گفت: برابری در دسترسی به دارو و واکسن و اتخاذ موضع مشترک علیه یک جانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی باید در مرکز توجه سازمان جهانی بهداشت باشد. در این راستا از مدیرمنطقه‌ای این سازمان تقاضا دارم که از کشورهای عضو بخواهد تا برنامه مشترک سالانه وزارت بهداشت کشورها با سازمان جهانی بهداشت(JPRM) 2020-2021 بر اساس واکنش به کووید10 و تقویت ظرفیت‌های آمادگی و پاسخ را بازبینی کرده و آن را با مراقبت‌های اولیه(PHC)، اهداف و پوشش همگانی سلامت(UHC) تلفیق کرده و توجه ویژه‌ای به مبارزه با آثار سوء کووید19 بر شاخص‌های اجتماعی سلامت داشته باشند.

وی با اشاره به تشکر سازمان بهداشت جهانی از جمهوری اسلامی ایران برای برگزیده شدن شیوه غربالگری  بیش از 70 میلیون جمعیت کشور که تأثیرات  بسیار مهمی در کاهش بیماری و شکستن حلقه انتقال و همچنین مرگ و میرها در کشور گفت: برای همکاران بنده که در شرایط تحریم‌ این مسئله رقم خورد و این افتخار را کسب کنیم و در عرصه جهانی به عنوان کشور موفق مطرح شویم، بسیار جای افتخار است اما از سازمان بهداشت جهانی خواستیم این تحریم‌های ظالمانه  که یک حلقه تنگی بر اقتصاد کشور  و بخش سلامت کشور فشار می‌آورد خواستیم این تحریم‌های ظالمانه شکسته شوند و سازمان بهداشت جهانی بر این روند تأثیر بگذارد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link