تشدید تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از پیشرفت کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از  سایت تحلیلی پیپل سرویو، کریدور اقتصادی چینی و پاکستان که رسانه های دو کشور آن را سی پیک می نامند می تواند افق های همکاری میان دو پکن و اسلام آباد را روشن تر کند.

این کریدور اقتصادی نیاز چین به صنایع غذایی، مواد پترو شیمی، سوخت و… را تامین می کند و پاکستان نیز علاوه بر ایجاد اشتغال برای اتباع خود می تواند به بهبود زیر ساخت های جاده ای و حتی تامین انرژی مورد نیاز و تعمیق همکاری های استراتژیک با چین دلخوش کند.

با این حال آمریکا که چین را رقیبی جدی برای خود در حوزه اقتصاد می بیند از ابتدا تلاش کرده است به روش ها و بهانه های گوناگون مانع پیشرفت این کریدور اقتصادی شود.

اخیرا «آلیس ولز» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و میانه با متهم کردن چین و پاکستان به استفاده از گروه هایی که در لیست سیاه بین المللی قرار دارند خواستار شفاف شدن کامل موضوع و شرکت های طرف قرار داد شد.

وی پیش از این نیز تلاش کرده بود با غیر شفاف خواندن قراردادهای این کریدور اقتصادی، سی پیک را علیه منافع مردم پاکستان جلوه دهد.

اگرچه سران پکن و اسلام آباد اتهام زنی آمریکا را رد کردند ولی به نظر می رسد آمریکا تلاش می کند به هر روش ممکن مانع پیشرفت پروژه ای شود که از لحاظ اقتصادی می تواند چین را قوی تر کند.

پکن در واکنش به اظهار ولز اعلام کرد: بیانات بی اساس معاون وزیر خارجه آمریکا دقیقا تشویش افکار مسئولین این کشور را نسبت به پیشرفت اقتصادی چین و پاکستان نشان می دهد.

سی پیک می تواند اقتصاد هند و حتی موقعیت استراتژیک این کشور را با چالش مواجه کند زیرا دو کشور چین و پاکستان همسایه های مهمی برای هند تلقی می شوند که علی رغم داشتن روابط خوب با هم هرگز طی این سال ها ارتباط خوبی با دهلی نو نداشته‌اند.

از این رو تحلیل گران منطقه جنوب آسیا سی پیک را میدان رقابت جدید ائتلاف چین و پاکستان مقابل اتحاد هند و آمریکا می دانند که می تواند به آوردگاهی جدی مبدل شود.

نزدیک شدن آمریکا به هند می تواند به دور شدن کامل واشنتگن از اسلام آباد منجر شود که در شرایط کنونی و پیش از صلح پایدار در افغانستان این به سود سران کاخ سفید نخواهد بود.

در هر حال سی پیک را می توان مهم ترین انگیزه چین و پاکستان برای تعمیق روابط با هم دانست زیرا باعث تامین بسیاری از نیازهای دولت های دو کشور می شود.

نکته جالب این است که چین تلاش دارد این پروژه را به دیگر کشورها نیز بکشاند و به عبارتی دیگر پروژه کلان یک کمربندی یک جاده را کلید بزند که ورود و صدور هر کالایی را برای پکن آسان می کند.

انتهای پیام/.

[ad_2]

Source link