تجربیات خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون/ وقتی میهمانان خارجی به مقاومت ایرانی‌ها غبطه می‌خورند- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هر سال 17 مردادماه یاد کسانی می‌افتیم که در هر شرایطی برای گرفتن خبر، گزارش و مصاحبه آماده‌اند. سر از پا نمی‌شناسند با سوژه‌ای جذاب روبرو بشوند؛ اما همیشه صداقت و شفافیت را به رخ می‌کشند و در تلاشند تا بهترین اخبار خصوصاً‌ این روزها مخابره شود مثلاً بنویسند کرونا را شکست دادیم و یا واکسن کرونا در حال توزیع است. یا خبرهای اقتصادی خوشایندی که به مردم ایران عرضه شود. اما خبرنگار ناگزیر است برای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به جامعه، از واقعیت‌ها بگوید و بنویسد.

پشت نام خبرنگار خیلی واژگان نهفته‌اند؛ مهارت- دانش- تعهد- دقت- صداقت و درست‌نویسی. چنین روزی را در تقویم ملی به پاسداشت نام شهید صارمی ثبت کرده‌اند. اهالی رسانه رسالت آگاهی‌بخشی به جامعه را دارند و جزو پویاترین و شرافتمندانه‌ترین شغل‌ها همین رسالت مقدس خبرنگاری است. یکی از خبرنگارهای تلاشگر و صادقِ این عرصه، جبار علایی خبرنگار کانال آذری شبکه جهانی سحر است که در گفت‌وگویی با خبرنگارخبرگزاری تسنیم  به نکات قابل توجهی اشاره کرده است.

خبرنگار کانال آذری شبکه سحر حضور در راهپیمایی‌های 22 بهمن و امثال آن را که میهمانانی از کشورهای مختلف در آنها حضور دارند را از شیرین‌ترین تجربیات کار خبرنگاری‌اش می‌داند، زیرا عموماً با کسانی برخورد دارد که ایران و ایرانیان را می‌ستایند و از همدلی و انسجام ملت ایران شگفت‌زده می‌شوند.

جبار علایی خبرنگار و سردبیر خبر کانال آذری شبکه سحر که ویژه مردم جمهوری آذربایجان برنامه پخش می‌کند، مدت 12 سال است به صورت حرفه‌ای در این کانال در حوزه خبر و خبرنگاری فعالیت می‌کند. او معتقد است: خبرنگار در تحریریه شبکه سحر در واقع یک ژورنالیست تلویزیونی است که رویدادهای اطرافش را با حساسیت دنبال می‌کند و بر اساس تحلیل سازمانی و با مهارت و هنر رسانه‌های به گزارش رویداد مورد نظر می‌پردازد.

خبرنگار کانال آذری سحر درباره ویژگی خبرنگار توضیح داد: مهارت خبرنگار در خوب دیدن و خوب گزارش کردن با بهره گیری از امکانات روز ارتباطی است. خبرنگار برون‌مرزی باید ویژگی‌های بیشتر از یک خبرنگار داخلی داشته باشد. داشتن شمّ خبری، علاقه به حرفه و میل به پذیرش ریسک‌های حرفه‌اش، تحصیلات مرتبط، آشنایی کامل به زبان مردم و زبان سیاسی منطقه موردنظر، رصد و شناخت سیاست‌های کشور مبدأ و منطقه پخش، توانایی تعامل و ارتباط با روابط‌ عمومی نهادهای رسمی و خبرسازان، مهارت ارتباط با همکاران در تحریریه و آن سوی مرزها و در نهایت توان گزارش رویدادهای به تصویر کشیده شده در کمترین زمان با بیشترین دقت.

علایی درباره مهمترین گزارش کاری خود گفت: گزارش از حضور حماسی مردم ایران در مراسم 22 بهمن و مصاحبه با میهمانان خارجی که با ایستادگی و مقاومت کشورمان را ستودند، از جمله مهمترین تجربیاتم در این زمینه بوده‌اند.

او درباره اثرگذاری شناخت مخاطب در موفقیت یک خبرنگار افزود: در اصل شکل‌گیری هر پیام معطوف به مخاطب است بدون تصور از مخاطب مثل شلیک تیر در تاریکی است. موفق‌ترین شکل ارتباط جمعی از طریق نیازسنجی و سنجش تأثیر صورت‌بندی می‌شود. بدون داشتن شناخت از فرهنگ، محیط سیاسی و جهان‌بینی مخاطبان، تصور ارتباط بیهوده است.

سردبیر خبر کانال آذری شبکه سحر افزود: صرفاً شناخت از مخاطبان در شبکه‌های برون مرزی کافی نیست بلکه مؤلفه‌هایی چون ارزیابی از ذهنیت نخبگان و رهبران سیاسی، شناسایی مؤلفه‌های حساسیت‌برانگیز و تأثیرگذار در ارتباط و بهره‌گیری از امکانات و شرایطی که منحصراً در اختیار سازمان صداوسیما است، مهم‌اند. در کل ارتباط با مخاطبان آن سوی مرزها ظرافت خاصی می‌طلبد. شناخت مخاطبان کانال آذری شبکه سحر محصول عملکرد نزدیک به سه دهه‌ای همکاران من در کانال آذری این شبکه است که پس از استقلال جمهوری آذربایجان همواره رویدادهای این منطقه را با دقت و ریزبینی مورد توجه قرار داده‌اند. اراده مدیران همواره در رصد بازخوردهاست که نشان از حساسیت مأموریت محوله است. همه اینها باعث شده کانال آذری در زیست بوم رسانه‌های منطقه دوام بیاورد و بتواند در جریان‌سازی‌ها و هجمه‌های ضد ایرانی، ضد اسلامی و ضد مقاومت نقش آوانگارد خود را ایفا کند. بنابراین از بایسته‌های خبرنگاران و تحریریه خبری کانال آذری سحر است که دائماً لنز دوربین خود را از طریق بازخوردها اصلاح و تنظیم کنند.

علایی درباره بازخوردهای کانال آذری گفت: شبکه‌های اجتماعی بهترین فضای دریافت بازخوردها است. از طریق شبکه‌های اجتماعی در مورد موضوعات مختلف اظهارنظر می‌شود، انتقادها و سؤالات مطرح می‌شوند. بیشترین بازخوردها به سفر مقامات و یا اظهارنظر مقامات در مورد روابط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان و موضع‌گیری‌ها در مورد مناقشه قره باغ است. این بازخوردها باعث می‌شوند حساسیت مخاطبان را بهتر بشناسیم و با ظرافت خاصی به آن نزدیک یا دور شویم.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link