تجربه یک هفته من با مودم جیبی (همراه) وایمکس ایرانسل

این امر به این معنی است که اگر سیم کارتی غیر از ایرانسل را در این مودم ها قرار دهید با پیغام خطای «Invalid Simcard» مواجه خواهید شد. با انقلاب اسمارتفون و حضور گوشیهای هوشمند در جیب تمامی کاربران، نیاز به اینترنت پرتابل بیش از همیشه احساس شد و با وزیدن گرفتن نسیم رایتل در ارائه اینترنت نسل سوم، عطش کاربران ایرانی در دسترسی به یک اینترنت موبایلی سریع، بدون قطعی و با پوشش مناسب بهشدت افزایش پیدا کرد. ایرانسل در این میان برای کاربران این اپراتور، مودمهای نسل جدید سیمکارتی را معرفی کرده که لیست تمامی آنها را در این صفحه میتوانید مشاهده کنید. در این مقاله تمامی نکات اعم از مشخصات و تنظیمات مودم ایرانسل E5372 به همراه روش خرید آن بیان شده است. گزینه های موجود در ۵ دسته بندی قرار گرفته اند که با کلیک بر روی هر یک از آن ها می توانید زیر مجموعه هاشان را در یک ساختار درختی مشاهده نمایید.

نحوه آنلاک کردن تمامی مودم های همراه ایرانسل و همراه و رایتل با هم نگاهی به گزینه های موجود در آن که در ستون سمت چپ قابل مشاهده است می اندازیم. به این دستگاهها پاور بانک مودم دار یا پاور بانک و مودم همراه 4G هم گفته میشود. ایرانسل یکی از پیشگامان این دو شبکه پر سرعت است و علاوه بر اینکه مناطق متعددی را تحت پوشش دارد در اغلب موارد سرعت بسیار بالایی را هم در این مناطق در اختیار کاربر قرار می دهد. شبکه 4G برای اولین بار در سالهای 2007 و 2009 با دو استاندارد تجاری سازی شدهی وایمکس و نسخه اولیه استاندارد LTE در دو کشور کره و نروژ به صورت تجاری به بازار ارائه گردید. در پاییز سال گذشته با به پایان رسیدن زمان انحصار رایتل و ناکامی نسبی این اپراتور در جذب مخاطبان انبوه در سرتاسر کشور نوبت به دیگر اپراتورها در این زمینه رسید و نهتنها هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل از ارائه اینترنت نسل سوم سخن گفتند بلکه پس از چندی ایرانسل نسل چهارم یا LTE را نیز رونمایی کرد. مودمهای چهار پورت ADSL خود به دو دسته مودمهای تک آنتن و چند آنتن تقسیم بندی میشوند. بعضی اوقات ممکن است آنتن دهی خود مودم خوب باشد اما به دلیل پایین بودن سرعت وا فای سرعت دانلود به چند مگابایت برسد.

قدرت آنتن دهی بالا، سازگاری با همه سیم کارت ها، قابلیت اتصال Wifi و همچنین قیمت مناسب از جمله مهم ترین این موارد است. این مودم کوچک، تنها نمونه حاضر در این بررسی است که اتصال 3G را فقط به صورت USB و متصل به کامپیوتر ارائه میدهد و از وایفای یا 4G در آن خبری نیست. برای شارژ این مودم فقط به برق نیاز نداشتم! با قرار دادن Access Type در حالت Read Only فایل ها فقط قابل خواندن بوده و در مد Read/Write دسترسی کامل به کاربران داده می شود. در آن سالها با توجه به ماهیت شبکههای GPRS و EDGE و سرعت محدود این دو فناوری، تعداد اندکی از کاربران جلب این مودمهای همراه شده و وارد نشدن اپراتورها به این حوزه نیز به کاهش محبوبیت این قطعات دامن زد. تا دو سال پیش، این مودم مشکلات عجیب و غریبی داشت ولی ایرانسل با عرضه یک فریمویر جدید و ارتقای آن، برخی مشکلات مانند تجمیع فرکانس و آنتندهی را حل کرد.

البته؛ ایرانسل اطلاعات زیادی درباره مودم جدیدش با نام TF-i60 در اختیار اصحاب رسانه قرار نداد و ما سعی کردیم به طور پراکنده و از روی اسلایدها و سایتهای خبری دیگر برخی مشخصات آن را پیدا کنیم. سرعت یکی از مهمترین فاکتورهای هر مودمی به شمار میآید. اگر هنوز از اینترنت دیالآپ استفاده میکنید و از سرعت پایین و هزینهی بسیار بالای آن ناراضی هستید… در این میان با بالا بودن هزینههای خرید یک گوشی 3G یا 4G از یک سو و مشکلات ناشی از استفاده مداوم از گوشی به عنوان مودم (مصرف بالای باتری، ایجاد گرمای بیش از اندازه و…)، تهیه یک مودم جداگانه اینک به امری طبیعی و منطقی تبدیل شده است. در میان این مودمها که تقریبا همگی ساخت شرکت هواوی هستند علاوه بر نمونههای ساده USB با فناوری 3G و 4G به نمونههای پیشرفتهتری با باتری داخلی، نمایشگر جداگانه و حتی مدلی با پورت LAN بر میخوریم که با قرار داشتن در محدوده قیمتی حوالی 100 تا 450 هزار تومان، طیف متنوعی از مخاطبان را هدف قرار دادهاند.