بولتون: ترامپ آماده گفتگو با وزیر خارجه ایران شده بود- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در بخشی از کتاب بحث‌برانگیزش که در آن افشاگری‌های متعددی از دوران خدمت خود در دولت دونالد ترامپ انجام داده است، به سفر غافلگیرانه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به فرانسه همزمان با نشست جی7 درماه اوت سال 2019 می پردازد.

به نوشته بولتون، ترامپ ابتدا موضوع سفر ظریف را با رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون مطرح می‌کند، شخصی که از نظر بولتون به امید توافق هسته‌ای با ایران می‌زیسته است و این موضوع پس از آن رخ داد که به گفته بولتون، ظریف در مصاحبه‌ای گفته بود که نتانیاهو و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در تلاش برای جلوگیری از صحبت وی با ترامپ بوده‌اند.

بولتون درست در زمانی که در اجلاس جی 7 حضور داشت، یادداشتی برای ترامپ ارسال کرد مبنی بر اینکه هواپیمای ظریف قصد فرود آمدن در بیاریتز در سواحل جنوب غربی فرانسه را دارد، و همزمان یادداشتی دیگری دریافت کرد تحت این عنوان که ماکرون از ترامپ برای ملاقات با ظریف دعوت کرده است و ترامپ قطعاً می خواهد این کار را انجام دهد.

نتانیاهو به وزیر امور خارجه آمریکا مایک پامپئو گفت که می خواهد با ترامپ درباره جلسه احتمالی‌اش با ظریف صحبت کند. سپس نتانیاهو و سفیر اسرائیل در آمریکا، ران درمر با بولتون هم تماس گرفتند.

 

در راه گفتگو با ترامپ، بولتون متوجه شد که مشاور ویژه ترامپ و دامادش جراد کوشنر در حال مکالمه تلفنی با سفیر آمریکا در اسرائیل، دیوید فریدمن است و به او می‌گوید که اجازه نخواهد داد درخواست نتانیاهو به رئیس جمهور منتقل شود.

بولتون در ادامه می‌نویسد: وقتی که کوشنر تلفن را قطع کرد، به من توضیح داد که قبلا هم جلوی تلاش دیگر نتانیاهو را گرفته است زیرا فکر نمی کند که کار مناسبی باشد اگر یک رهبر خارجی بخواهد به ترامپ بگوید وی باید با چه کسی صحبت کند.

بولتون به ترامپ گفته بود که فکر می کند ملاقات با ظریف ایده بدی است، از این رو که «اگر ما فشار را از ایران برداریم، بازگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود.» با این حال، کوشنر تصور کرد که چیزی برای از دست دادن در دیدار با ظریف وجود ندارد.

بولتون در ادامه با ابراز تاسف در مورد کوشنر می‌نویسد: دامنه توجه این افراد از توافقی که در مقابل آنها وجود دارد فراتر نمی‌رود.

گرچه ترامپ با ظریف ملاقات نکرد، اما بولتون نگران این بود که کوشنر یا وزیر خزانه داری استیو منوچین احتمالاً با ظریف دیدار داشته باشند، از این رو در ادامه این چنین می‌نویسد: این فرضیه اخیر چیزی بود که من معتقدم مقامات ارشد اسرائیلی را آشفته و نگران و البته پامپئو را نیز بسیار عصبانی کرده بود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link