بلاتکلیفی کلزاکاران در آستانه برداشت محصول / دولت قیمت خرید تضمینی را اعلام نکرده است- اخبار قزوین – اخبار استانها تسنیم

[ad_1]

فاطمه خمسه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین دلیل محقق نشدن 50 درصد از ظرفیت کشت کلزا در استان را قیمت پایین خرید تضمینی آن در سال زراعی اخیر دانست و اظهار داشت: چون قیمت خرید تضمینی که شورای اقتصاد برای خرید کلزا تعیین کرد، قیمت پایینی بود، کشت آن برای کشاورزان ما توجیه اقتصادی نداشت و آنها علاقه‌ای به کشت کلزا نشان  ندادند.

وی با اشاره به برنامه‌ّ‌های بلندپروازانه وزیر سابق جهاد کشاورزی در تدوین برنامه کشت کلزا افزود: وزیر سابق جهاد کشاورزی در سال 1398 برنامه‌ای را اعلام کرد که بر طبق آن باید کلزا در 12 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان قزوین کشت می‌شد که اصلاً شدنی نبود و امسال وزارت‌خانه این هدف‌گذاری را تعدیل کرده است.

خمسه ادامه داد: از طرفی هم با توجه به اینکه کشت کلزا کشت جدیدی است، بسیاری از کشاورزان سنتی ما با آشنا نیستند. ضمن اینکه سال گذشته حجم بالایی از کشت کلزای استان قزوین در اثر سیل از بین رفت و کلزاکاران ما دیگر کلزا نکاشتند که سبب شد فقط 50 درصد از ظرفیت کشت کلزا در استان محقق شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه امسال 7 هزار و 260 تن کلزا از کشاورزان قزوینی خریدیم، یادآور شد: باز امسال هم نگران هستیم که با کاهش سطح زیرکشت کلزا در سطح استان مواجه شویم؛ چرا که دولت هزینه خرید تضمینی کلزا از کشاورزان را با 2 ماه تاخیر پرداخت کرد؛ در حالی که هزینه خرید گندم را با یک فاصله 5 تا 10 روزه پرداخت کرد.

خمسه با یادآوری اینکه کشت کلز کشتی مدیریت‌پذیر است، گفت: کشت کلزا اهمیت راهبردی برای کشور دارد؛ چرا که میزان واردات روغن مایع در کشور ما بسیار بالاست و این محصول هم منبع اصلی تولید روغن مایع محسوب می‌شود. بنابراین دولت باید شرایطی را فراهم کند که بتوانیم کلزا را در حد توان استان قزوین کشت کنیم.

انتهای پیام/ش

[ad_2]

Source link