بروزترین قیمت دلار را چگونه بدست آوریم؟

این روزها اکثر افراد بنا به دلایل مختلفی چون حفظ ارزش پول، سرمایه گذاری، واردات، سفرهای خارجی و … نیاز دارند بروزترین قیمت دلار در بازار را بدانند. البته بدیهیست که هر روز می توان مدتی را در چهاراه استانبول وقت صرف کرد و به صرافیهای مختلف مراجعه کرد و به قیمت روز دلار دست یافت. اما منظور ما این است گه چطور از طریق فضای مجازی بتوانیم هر لحظه قیمت دلار را رصد کنیم و تحولات آنرا زیر نظر داشته باشیم.

یافتن یک کانال معتبر یا یک سایت که بروزترین قیمت دلار را اعلام می کند کار دشواریست زیرا قیمتها در یک ساعت مشخص در این سایتها متفاوت است و مشخص نیست کدام دقیقتر است. اینجاست که تجربه افراد و اعتمادشون به یک سایت یا صرافی تعیین کننده است. برخی از افراد خبرگزاریها و روزنامه ها را معتبرتر می دانند و برخی نیز تلفن کردن به صرافیها و یا صرافی که قبلا باهاش کار می کردند را ملاک قرار می دهند. اما هر لحظه که نمی توان تلفن کرد. اما در هر لحظه می توان به سایت و کانال مراجعه کرد. پیشنهاد این است که با بررسی و تجربه منابع معتبر خود را بیابید. مثلا وقتی در چهارراه استانبول هستید و قیمت صرافی های معتبر را می بینید در همان موقع سایت های مد نظر خود را چک کنید، بدیهیست سایتی که قیمتش با بازار هماهنگ است منبع دقیقتری است و شما می توانید در روزهای بعد هم بدون مراجعه به بازار از همان منبع به بروزترین قیمت دلار و سایر ارزهای عمده برسید.

اگر موضوع برای شما خیلی پر اهمیت است پیشنهاد می کنیم علاوه بر رصد قیمت دلار، قیمت طلا را نیز دنبال کنید. با توجه به رابطه ای که بین قیمت دلار و طلا وجود دارد شما می توانید از طریق قیمت طلای 24 عیار و قیمت طلای جهانی به قیمت دلار در بازار ایران برسید. قیمتی که از این طریق را بدست می آورید با قیمت ارائه شده توسط منابع خودتون را با هم مقایسه کنید. این دو قیمت نباید با یکدیگر اختلاف معنی داری داشته باشند. اگر چنین باشد یعنی یک جای کار درست نیست. برای افرادی که از رابطه بین قیمت دلار و طلا اطلاعی ندارند توضیحی مختصر در ادامه ارائه می شود.

قیمت جهانی طلا معمولا به اونس ارائه می شود. یک اونس برابر است با 28.35 گرم و یک شانزدهم پوند. واحد اونس در دستگاه‌های گوناگون همچون یکاهای انگلیسی، یکاهای سلطنتی و دستگاه یکاهای معمول ایالات متحده کاربرد داشته است. اونس واحدی جهت اندازه گیری وزن مواد است که در برخی از نقاط ممکن است متفاوت باشد . همچنین برای اندازه گیری وزن فلزات گرانبها از قبیل طلا، نقره، پلاتین و… از واحد troy ounce استفاده می شود که معادل ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. علاوه بر این عیار طلا در قیمت جهانی مهم است. یک اونس طلا برابر با 31.103431گرم باعیار(999.9) که عیار (24) هم خوانده می شود بنابراین از این طریق می توان اول به قیمت طلای 24 عیار رسید. برای راحتی کار فرمولهایی در این خصوص در نظر گرفته شده است که براحتی می توان از روی آنها به قیمت طلای 18 عیار در بازار ایران رسید. یکی از معروفترین این فرمولها به شرح زیر است:

قیمت یک اونس طلا ضرب در قیمت یک دلار تقسیم بر 9.5742  = مظنه طلای ایران.

  مثال: قیمت یک انس طلا 1334 دلار و  قیمت یک دلار 12900 تومان، قیمت طلای 18 عیار چقدرمی شود؟

1334 دلار*12900 تومان تقسیم بر 9.5742 = 1797393 تومان (مظنه ایران).

بنابراین اگر قیمت طلای 18 عیار یا 24 عیار را داشته باشیم و قیمت جهانی طلا را نیز بدانیم می توانیم بروزترین قیمت دلار را براحتی بدست آوریم.

پیشنهاد می کنیم برای اینکه همواره بروز باشید و از آخرین قیمت دلار و سایر نرخ ارز های عمده یعنی یورو، پوند، درهم، دلار کانادا، دلار استرلیا و …  با خبر باشید به سایت روزنامه اقتصادی فرصت امروز مراجعه کنید. در این سایت خبرنگاران روزنامه با مراجعه با بازار و صرافیهای معتبر متوسط نرخ دلار در هر لحظه را به شما اعلام می کنند.

همچنین قیمت طلا و سکه را نیز می توانید در روزنامه فرصت امروز مشاهده کنید.

برای مثال به گزارش خبرنگار فرصت امروز قیمت دلار امروز در صرافی های بانک های کشور 23,369 تومان فروخته شد که نسبت به روز گذشته تغییر قیمت نداشت.

قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب در این صرافی ها 27,438 و 27,993 تومان است که نسبت به روز گذشته تغییر قیمت نداشت.

بر اساس این گزارش دیروز قیمت فروش دلار کانادا 19,419 تومان، دلار استرالیا 18,301 تومان، درهم امارات 6,569 تومان، قیمت پوند انگلیس 32,486 تومان بود.

قیمت یورو ( ارز مسافرتی ) امروز نیز در صرافی های معتبر 27,000 تومان فروخته می شود.

قیمت دلار در سامانه سنا و نیما

به گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت فروش دلار در سامانه نیما دیروز 23,233 تومان بود که نسبت به روز گذشته 5 تومان افزایش را نشان می دهد. قیمت فروش یورو نیز در این سامانه دیروز 27,959 تومان بود.

همچنین بر اساس این گزارش میانگین موزون قیمت فروش دلار در سنا (صرافی های مجاز) دیروز 23,271 تومان بود که نسبت به روز گذشته آن 28 تومان کاهش قیمت داشت.