برای درمان خانگی عفونت واژن، ترمیم پرده بکارت و جلوگیری از بارداری باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان خانگی عفونت واژن، ترمیم پرده بکارت و جلوگیری از بارداری باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان خانگی عفونت واژن به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
دستگاه تناسلی زنانه از اعضای حساس بدن زنان به شمار می‌رود که به دلیل وجود منفذ به داخل بدن، مستعد انواع بیماری‌ها می‌باشد. از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان به عفونت واژن می‌توان اشاره کرد.
مسائل مربوط به بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان در حوزه‌ی تخصص پزشک زنان و زایمان است. پس در صورت بروز هرگونه مشکل در این نواحی، پیش از انجام هرگونه اقدام خودسرانه، لازم است به متخصص یا فوق تخصص زنان مراجعه کرد.
در صورتی که عفونت شدید نباشد با مشورت و تجویز پزشک می‌توان از درمان‌های مکمل خانگی، در کنار داروهای تجویزی پزشک استفاده کرد. استفاده از یک یا دو فنجان سرکه‌ی سیب یا سرکه‌‌ی سفید به همراه دم کرده‌ی گیاهانی که خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریال دارند مثل رزماری، شنبلیله، مرزنجوش و… و مخلوط کردنشان با آب وان و بیست دقیقه نشستن در آن به کاهش عفونت و قارچ در ناحیه‌ی واژن کمک می‌کند.

برای ترمیم پرده بکارت باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
پرده‌ی بکارت غشای نازکی است در ورودی واژن که بر اثر انجام ورزش‌های سنگین، ضربه‌ی شدید یا ورود جسم به داخل واژن پاره می‌شود.
نکته‌ی قابل توجه این است که ترمیم پرده‌ی بکارت در هیچ دانشگاهی آموزش داده نمی‌شود و پزشکان به صورت تجربی انجام آن را یاد گرفته‌اند.
همچنین باید خاطر نشان کرد انجام این کار وجه‌ی قانونی ندارد و تنها در مواردی که پزشکی قانونی تشخیص دهد توسط پزشک معتمد پزشکی قانونی می‌توان عمل ترمیم را انجام داد. عمل ترمیم موقت معمولاً یک هفته پیش از ازدواج انجام می‌گیرد و جراحی دائمی آن با استفاده از میکرو بخیه‌های قابل جذب سه لایه است که با نخ بخیه لبه‌های پاره شده‌ی غشا را به هم می‌دوزند و این گونه نوعی لایه‌ی ثانویه بر ورودی واژن قرار می‌گیرد که جایگزین پرده‌ی بکارت می‌باشد.
پیش از ترمیم، واژن باید عاری از هرگونه عفونت باشد.

برای جلوگیری از بارداری باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
زوج‌ها برای جلوگیری از بارداری در صورتی که بخواهند از کاندوم و ابزار مشابه استفاده کنند، نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. اما برای جلوگیری دائمی که نیاز به بستن لوله‌ها یا وازکتومی دارد یا برای کار گذاشتن دستگاه IUD داخل رحم لازم است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.
همچنین خانم‌ها در صورتی که می‌خواهند از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند بهتر است نزد متخصص زنان رفته و در صورت تأیید پزشک از داروهای ضد بارداری استفاده کنند چرا که ممکن است به دلایل مختلف برخی بانوان نیاز به استفاده از دارو برای پیشگیری از بارداری نداشته باشند یا در صورت استفاده دچار مشکل شده و بعدها برای اقدام به بارداری نیاز به درمان داشته باشند. تشخیص این مسائل بر عهده‌ی پزشک متخصص زنان است پس لازم است برای استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری حتماً با پزشک مشورت شود.

منبع: نظرات متخصصین مربوطه در خصوص درمان خانگی عفونت واژن، ترمیم پرده بکارت و جلوگیری از بارداری