بارندگی‌های اخیر مرهمی بر زخم خشکسالی 20 ساله در کویر/سدهای خراسان جنوبی جان تازه گرفت- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، خشکسالی واژه‌ای است که مردم خراسان جنوبی حدود دو دهه است با آن خو گرفته‌اند و در تمام این سال‌ها چشم امیدشان به آسمان بوده است.
امسال اما آسمان گویا دست از قهر خود بر طبیعت خشک کویر برداشت و زمین تشنه استان را به ویژه با بارش باران‌های بهاری سیراب کرده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در این باره اظهار داشت: بر اثر بارندگی‌های رگباری 2 روز اخیر به ویژه شب گذشته سد نهرین و دره بید شهرستان طبس به ظرفیت 9 میلیون مترمکعب سرریز شد.

سیدسعید پورجعفر با اشاره به اینکه شیرهای تخلیه تحتاتی سدها باز است اما میزان ورودی از خروجی بیشتر است گفت: با توجه به اعلام هواشناسی در زمینه ورود سامانه جدید بارندگی این سدها در حال تخلیه شدن است.

وی با اشاره به اینکه ورودی سیلاب و روان آب به مابقی سدهای استان در دست انجام است ادامه داد: حداقل 50 درصد ظرفیت این سدها خالی است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر حجم زیادی از روان آب از رودخانه‌های استان در حال عبور است و مشکلی در این زمینه ایجاد نشده است.

پورجعفر تصریح کرد: در حال حاضر 7 سد مخزنی با ظرفیت 80 میلیون مترمکعب در استان خراسان جنوبی وجود دارد که با وجود بارندگی‌های اخیر هنوز بخش زیادی از این سدها خالی است.

وی اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده امسال مشکلی در زمینه سدها نخواهیم داشت اما نمی‌توان سدها را به طور کامل تخلیه کرد و در رابطه با تخلیه سدها با برنامه جلو می‌رویم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی به پروژه در حال ساخت سد سیاهو سربیشه اشاره کرد و گفت: این سد در حال حاضر بیش از 96 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

پورجعفر با بیان اینکه سد سیاهو نیز امکان مهار آب را دارد افزود: تاکنون 40 میلیارد تومان برای احداث این سد هزینه شده اما مجوز آبگیری کامل داده نشده و برای اتمام آن حدود 16 میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال مالی نیاز است.

وی از وجود 5 سد تغذیه مصنوعی در استان خبر داد و افزود: در مکان‌هایی که سدهای تغذیه مصنوعی احداث شده هیچ مشکلی برای مهار آب‌های سطحی وجود ندارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از در دست احداث بودن 3 سد تغذیه مصنوعی در استان خبر داد و گفت: سد تغذیه مصنوعی بندان شهرستان نهبندان تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تامین اعتبار تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

پورجعفر بیان کرد: آب باران ذخیره شده در سدها به تدریج در اختیار حق‌آبه‌داران قرار می‌گیرد، بخشی تبخیر و بخشی نیز برای مصارف پایین دست در اختیار بهره‌برداران کشاورزی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: آب اغلب سدهای استان برای کشاورزی استفاده شده و تنها آب سد نهرین و دره بید مصرف کشاورزی و شرب دارد.

انتهای پیام/253/ ت

[ad_2]

Source link