اندیشکده| چرا کرونا بیشتر جان اقلیت رنگین‌پوست آمریکا را می‌گیرد؟- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در این گزارش به‌قلم «راشاوان رای»، عضو اندیشکده آمریکایی بروکینگز آمده است:‌ بروز پاندمی‌هایی مانند بیماری کووید‌ــ‌19 نابرابری‌هایی را که در حق آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار روا داشته شده، آشکار کرده است. در ایالت‌های مختلف این کشور از میشیگان تا مریلند، سیاهان بیشترین آمار مبتلایان یا مرگ‌ومیر ناشی از کووید‌ــ‌19 را داشته‌اند. در شهرهای شیکاگو، مناطقی مانند میلواکی و ایالت سنت‌لوئیز، 70 درصد از مرگ‌های کووید‌ــ‌19 متعلق به سیاه‌پوستان است. در سنت‌لوئیز 100 درصد از مرگ‌ومیرها برای جامعه سیاهپوستان میسوری بوده است.

نویسنده این مقاله درباره علت این اختلاف نژادی در مرگ‌ومیر سیاهان را شرایط ساختاری این گروه از مردم آمریکا می‌داند و این‌گونه مطرح می‌کند که آنها در محله‌هایی که از بودجه و خدمات کمتری برخوردار هستند و در  مناطقی زندگی می‌کنند که مخصوص کارگران با دستمزدهای پایین است و آلاینده‌های این مناطق باعث می‌شود سیاهان با ابتلا یا مرگ بیشتری از کووید‌ــ‌19 همراه باشند.

وی می‌افزاید: سیاهان همچنین تعاملات زیان‌آوری با معتمدین نهادها و مؤسسات دولتی مانند ارایه‌کنندگان خدمات درمانی و افسران پلیس دارند که عوامل استرس‌زا را در آنها بیشتر می‌کند. همان‌طور که سناتور الیزابت وارن نیز گفته است، دهه‌ها نژادپرستی ساختاری مانع از آن شده است خانواده‌‌های سیاهان و رنگین‌پوستان از خدمات درمانی باکیفیت، محل مسکونی مناسب در حد توان مالی و امنیت مالی برخوردار باشند و بحران کرونا نیز این نابرابری‌ها را بیش از پیش نمودار می‌سازد.

در ادامه این مقاله پیشنهاد‌هایی در جهت رفع و کاهش احتمال تماس یا در معرض کرونا قرار گرفتن سیاهپوستان آمریکایی ارایه شده و آمده است که این سیاست‌ها باید میان کارگرانی اجرا شود که درآمد پایین دارند یا مردمانی که در مناطق روستایی با دسترسی محدود به خدمات بهداشتی زندگی می‌کنند.

در پیشنهاد نخست این نویسنده آمده است: اطلاعات نژادی، مکانی، جنسیتی و سنی باید در اختیار دانشمندان علوم اجتماعی و اپیدمیولوژیست‌ها و دیگر محققان بهداشت عمومی قرار گیرند تا آنها بهتر بتوانند برای مقابله با موج آتی کووید‌ــ‌19 برنامه‌‌ریزی کنند. این اطلاعات نه‌تنها به جهت‌دهی به منابع کمک می‌کند بلکه کمک می‌کند مناطق غیربرخوردار مشخص شوند.

در پیشنهاد دوم نویسنده اندیشکده بروکینگز آمده است: مراکز تست و تریاژ باید در مناطق و محله‌های سیاه‌پوست‌نشین مستقر گردند. مردم باید زودتر تست شوند و تحت مداوا قرار گیرند اما این امر به‌خاطر نقص کانال‌های درمانی و نابرابری حاکم بر مراکز بهداشت و درمان؛ رخ نمی‌دهد. وقتی که آدم‌ها مریض می‌شوند باید از فرستادن آنها به منازل بدون برخورداری از سامانه حمل‌ونقل مناسب و یا منابعی برای خرید داروهای مورد نیاز خودداری کرد، به این ترتیب عملاً آدم‌ها را به منازل می‌فرستند تا در تنهایی بمیرند.

در صورت در اختیار قراردادن تأسیسات آزمایش کرونا، نکته مهم این است که باید فکری درباره مکان استقرار این تأسیسات شود. به‌طور کلی کلیساهای جوامع سیاه‌پوست مکان‌های ایده‌آل برای تست و تریاژ و درمان هستند چرا که این کلیساها هنوز همانند چسبی عمل می‌کنند که جوامع سیاهپوست را به هم متصل نگه‌می‌دارد. در طول این بحران، این کلیساها نقشی اساسی برای رساندن غذا، لوازم و بودجه به آنها بازی می‌کنند.

در ادامه پیشنهاد‌ها آمده است که مرخصی با حقوق برای کارگران امری اساسی است. کارگران با درآمد پایین نه‌تنها درصد ابتلای بالا دارند بلکه دیگران را در معرض ابتلا قرار می‌دهند چرا که مجبورند وقت بیماری کار کنند و با بیماری به خانه‌های خود بروند و بیشترشان نمی‌توانند تحمل هزینه‌های یک روز سر کار نرفتن را بپردازند. اجرای طرح مرخصی با حقوق برای کارگران حیاتی است و از گسترش ویروس جلوگیری می‌کند.

این مقاله همچنین تأکید می‌کند که باید حق سختی کار برای کارگران مراکز اساسی یا کارکنان بخش‌های خط مقدم مقابله با ویروس در نظر گرفته شود. هرچند این مبلغ برای کسانی که جانشان را در هر روز و هفته در معرض خطر قرار می‌دهند ناچیز خواهد بود.

در انتهای این مقاله با اشاره به این که دولت فدرال و دولت‌های محلی باید حقوق و درآمدی مکفی به کارکنان بخش‌های حیاتی ارایه کنند، آمده است:‌ این پاندمی کووید‌ــ‌19 نشان‌دهنده اهمیت برابری در خدمات درمانی و جریان نظام پولی است.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link