الکاظمی: درباره استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق توافق کردیم/ حملات ترکیه به خاک عراق را نمی‌پذیریم- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العراقیه درباره نتایج سفر به آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: دوطرف عراقی و آمریکایی از این دیدار خرسند بیرون آمدند. در این دیدار درباره همکاری اقتصادی و امنیتی و ارزیابی دوباره حضور آمریکا در عراق بحث و گفت‌وگو شد.

الکاظمی گفت: توافق از طریق گفت‌وگوی راهبردی به ریاست وزیران خارجه عراق و آمریکا درخصوص مجموعه‌ای از اصول صورت گرفت که همه این اصول در راستای منافع ملت عراق و مربوط به حضور نیروهای آمریکایی و جدول بندی دوباره این حضور و بازنشر نیروهای آمریکایی در خارج از عراق است.

وی افزود: توافق در چارچوب گفت‌وگوی راهبردی درباره تشکیل تیمی فنی به منظور ایجاد سازوکاری برای این استقرار در خارج از عراق صورت گرفت.

نیروهای آمریکایی در طول سه سال آینده از عراق خارج می‌شوند

نخست وزیر عراق گفت: برای اولین بار است که مواضع آمریکایی را روشن می‌بینم که خواسته‌های دولت عراق را می فهمد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که نیروهای آمریکایی در طول سه سال آینده از عراق خارج خواهند شد و آنها درباره استقرار این نیروها در خارج از عراق بحث می‌کنند.

وی افزود: رئیس جمهور آمریکا گفت که شمار نیروهای آمریکایی بسیار اندک است و عملا آنها اندک هستند اما عراق نیاز به این نیروها برای آموزش و توسعه نیروهای ارتش و دستگاههای امنیتی دارد.

الکاظمی گفت: از جنبه اقتصادی، عراق امروز نیاز به ارزیابی روابط براساس منافع خود دارد؛ بویژه که آمریکا کشوری مهم است و صنایع بزرگی در زمینه نفت و انرژی و حتی آموزش دارد و عراق فرصتی برای استفاده از شراکت با یک کشور بزرگ صنعتی دارد.

وی افزود: مجموعه‌ای از یادداشت تفاهم‌ها در زمنیه نفت و انرژی بسته شد و مهمترین آنها، قراردادی درخصوص نفت در استان ذی قار است که یک پروژه راهبردی به شمار می رود و فواید زیادی برای اهالی این استان و عموم عراق دارد.

الکاظمی گفت: به طور قطع، این شراکت اساس یک رابطه جدیدی بر پایه روابط کشور با کشور است. دیدگاه عراق و تصمیم درباره منافع عراق را دیگران نمی‌گیرند.

عراق به دنبال روابط با کشورهای دیگر بر اساس منافع این کشور است

به گفته الکاظمی، آنچه در جریان سفر اخیرش به ایران گفت همان است که به آمریکا گفت و او بدنبال روابط کشور با کشور و روابط ویژه عراق است که منافع این کشور را مدنظر قرار می دهد.

وی افزود: ما همواره شعار “اول عراق” سرمی‌دهیم و امروز از این منظر، معتقدیم که این منافع عراق است که نوع این رابطه را تعیین می‌کند و به طرف آمریکایی گفتیم که ما در راستای اصل روابط براساس حاکمیت عراق عمل می‌کنیم.

حملات ترکیه به خاک عراق را نمی‌پذیریم

الکاظمی گفت: ترکیه کشوری همسایه و بزرگ و بسیار مهم است اما همزمان با تعدی و حملات ترکیه به خاک عراق را نمی‌پذیریم و همچنین تعدی برخی طرف‌ها از عراق یا حتی کشورهای دیگر به خاک ترکیه را نمی پذیریم.

وی افزود: قانون اساسی اجازه نمی‌دهد که عراق سکوی تعدی به هریک از همسایگانش باشد و ما اجازه این امر را درخصوص ترکیه یا دیگران نمی‌دهیم.

الکاظمی گفت: عراق همسایگانش را محترم می‌شمارد و از دیگران می‌خواهد که همین گونه باشند.

نشست سه جانبه سران سه کشور عراق، مصر و اردن در امان

وی همچنین از سفرش به اردن در اواسط هفته آینده برای بحث درباره روابط دوجانبه خبر داد و گفت: این سفر در راستای تکمیل گفت‌وگوی عراق و مصر و اردن است که در دولت گذشته در قاهره آغاز شد و یک دیدار سه جانبه بین عبدالله دوم شاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و نخست وزیر عراق برگزار خواهد شد.

الکاظمی افزود: این دیدار برای توسعه روابط دوجانبه بویژه در زمینه اقتصادی و نیز درخصوص تحولات منطقه مهم است.

دلیل تمدید حضور نخست وزیر عراق در آمریکا

وی گفت: در حقیقت، تمدید مدت حضورم در آمریکا به درخواست کنگره آمریکا بود تا نشستی را با رئیس کنگره برگزار کنیم. طرف آمریکایی در خصوص ساختن روابط با عراق بر پایه اصل احترام به حاکمیت عراق و کمک به عراقی‌ها جدی است و این دیدار فرصتی را برای تشریح خواسته‌های عراقی‌ها در برابر نمایندگان ملت عراق در کنگره و مجلس سنا فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link