افقهی با تسنیم مطرح کرد: فرضیه‌های سه‌گانه ترور هشام الهاشمی/ بازی دوگانه آمریکا با داعش- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هشام الهاشمی کارشناس امنیتی عراق شامگاه دوشنبه 16 تیر در منطقه «زیونه» در بغداد در نزدیکی منزلش به‌دست افرادی مسلح ترور شد . این ترور سبب شد تا گفت‌وگویی با “سید هادی افقهی” کارشناس تحولات غرب آسیا داشته باشیم. در این گفت وگو گمانه زنی‌ها درباره عاملان ترور الهاشمی، برنامه ریزی احتمالی آمریکا و برخی کشورهای منطقه برای به آشوب کشاندن عراق و چالش‌های پیش روی دولت بغداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت که متن این گفت وگو به شرح ذیل است.

تسنیم: هدف از ترور هشام الهاشمی چیست و شما این ترور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

افقهی: این ترور به سوابق هشام الهاشمی باز می‌گردد. در ابتدای او گرایش‌های شدید تکفیری داشت و در سال 2003  دستگیر و در زندان بوکا ( نزدیک ام القصر واقع در جنوب عراق)  زندانی شد. در این زندان بود که با برخی سرکردگان القاعده آشنا و جذب یکی از این تشکیلات شد و مدت‌ها با آنها همکاری کرد. هشام الهاشمی درسال 2007 از زندان آزاد شد.

حالا چه دست‌هایی در پس پرده ترور هشام الهاشمی وجود دارد، هنوز معلوم نیست. بعضی معتقدند باندهای تبهکاری هستند و اخاذی می‌کنند و هرکس در برابرشان مقاومت کند، او را به قتل می‌رسانند. برخی می‌گویند، انگیزه‌های سیاسی پشت پرده ترور الهاشمی وجود دارند. همانقدر او تغییر رویکرد داد، ارتباطات خود را با سفارت آمریکا تقویت کرد، مصاحبه‌های هنجارشکنانه انجام می‌داد و علیه جریان های مختلف موضع تندی می‌گرفت. به همین سبب می گویند که اینها سبب ترور الهاشمی شد و بنابراین ترور او یک تسویه حساب سیاسی است.  نگاه دیگر این است که الهاشمی از اسرار داعش آگاه بود. او مسائل درون تشکیلاتی داعش را لو داده بود و به عنوان کارشناس جریان‌های تکفیری فعالیت می‌کرد. به همین دلیل داعش الهاشمی را ترور کرد. هرچند داعش مسئولیت ترور الهاشمی را پذیرفت، اما این مسائلی که مطرح شد انگیزه‌های پس پرده ترور الهاشمی می‌تواند باشد.

تسنیم: الهاشمی در رسانه‌های عراقی به  کارشناس امور امنیتی معروف است و مقالات زیادی درباره داعش و القاعده نوشته‌ است. با توجه به اینکه آمریکا اعتراف کرده داعش را کاخ سفید به وجود آورده به نظر شما ترور الهاشمی برنامه‌ریزی شده از سوی آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه نیست تا عراق را به سمت هرج و مرج و آشوب بکشانند؟

افقهی: عرض کردم مصاحبه‌های الهاشمی هنجارشکن و چالش برانگیز بود. او آدم راحتی نبود و به راحتی در زمین آمریکا بازی می‌کرد. آمریکا به دنبال این نیست که از شخصیت‌هایی پیروی کند که در پی وحدت و آرامش باشند. آمریکا می‌خواهد عراق همواره ناآرام باشد تا از این آب گل آلود ماهی خودش را بگیرد. هرچقدر درگیری‌های شیعی -سنی، شیعی- شیعی یا سنی- سنی شدیدتر باشد، اینها به سود آمریکا،  رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی است. در اینجا باید بگویم خانم کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته بود که ما داعش را به وجود آوردیم اما الان ترامپ این موضوع را قبول ندارد و می‌گوید خانم کلینتون ممکن است داعش را به وجود آورده باشد اما پرچم مبارزه با داعش اکنون در دست ماست.

تسنیم: ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا یکی از انتقادهایی که نسبت به رقیب انتخاباتی‌اش یعنی خانم کلینتون داشت، این بود که می‌گفت شما داعش را به وجود آوردید؟

افقهی : بله ولی اکنون ترامپ می‌گوید ما داریم داعش را از بین می‌بریم. در اینجا باید بگویم که آمریکا درباره داعش یک بازی دوگانه‌ای را دارد انجام می‌دهد. از یک سو داعش را تقویت می‌کند و فرمانده‌های این گروه تروریستی را از حسکه سوریه به داخل خاک عراق منتقل و آنان را در منطقه بوهلال مستقر می‌کند. هیچ کس به این منطقه به جزء آمریکایی‌ها و داعش حق ورود ندارد. از سوی دیگر آمریکا توجیه می‌کند که ما در حال مبارزه  با داعش هستیم تا به این بهانه حضور نظامی خود را در عراق ادامه دهد. این بازی دوگانه آمریکاست.

تسنیم: پس  شما معتقدید ترور الهاشمی با برنامه‌ریزی آمریکا و برخی کشورهای عربی صورت گرفته و هدفشان این است تا آمریکا به حضور نظامی خود در عراق ادامه دهد.

افقهی: بله،  ببینید،  همانطوری‌که عرض کردم، هشام الهاشمی یک شخصیت چالشی بود و چالش آفرینی او در راستای منافع آمریکا قرار داشت،  گرچه برخی مواضع رادیکال هم اتخاذ می‌کرد ولی به طور کلی الهاشمی یک شخصیت راحتی نبود و بیشتر هم در شبکه‌های معاند حضور داشت و موضعگیری‌های تندی اتخاد می‌کرد. حالا یا داعشی‌ها احساس خطر کردند یا اینکه آمریکایی‌ها می خواهند با کشته شدن او باب ترور دیگر شخصیت‌ها را باز کنند. ذکر این نکته در اینجا خالی از لطف نیست، الکاظمی نخست وزیر کنونی عراق یک شخصیت امنیتی است و متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای مهار کرونا و برطرف کردن مشکلات معیشتی مردم کشورش انجام نداده است. الکاظمی بیشتر درگیر مسائل امنیتی است.  او با حشدشعبی درگیر شده، و حقوق بازنشستگان این نیرو را قطع کرده لذا فضای کنونی عراق فضای متشنجی است و آمریکا نیز همین را می‌خواهد.

تسنیم: به نظر شما عراق در روزهای آینده چه حوادثی درپیش روی دارد؟ آیا روند ترور در این کشور ادامه پیدا می‌کند یا متوقف خواهد شد؟

افقهی: این بستگی به عملکرد الکاظمی دارد. نخست وزیر عراق تاکنون کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشته درست است که الکاظمی در روزهای نخستین نخست وزیریش با فرمانده‌هان حشدشعبی دیدار کرد و لباس حشدشعبی را پوشید ولی چند اقدام انجام داد که به شدت اعتماد مردم به وی سلب شد. یکی از این اقدامات، برخورد نیروهای ضد تروریستی عراق با گردان‌های حزب‌الله ( وابسته به حشد شعبی ) این کشور بود.  شما می‌دانید نیروهای ضد تروریستی تحت فرمان الکاظمی هستند. مسئله دیگر توهین روزنامه سعودی الشرق الاوسط به آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان است که دولت عراق هنوز هیچ موضع رسمی در این زمینه نگرفته است.

نکته دیگر چینشی است که الکاظمی در اطراف خود انجام داده‌ است و بیشتر آنان از شخصیت‌های دو تابعیتی آمریکا و بعثی‌های صدامی هستند البته برای حفظ تعادل ظاهری یکی  دو نفر هم از شخصیت‌های بی طرف یا متمایل به گروه‌های شیعه مثلا طرفدار ایران انتخاب کرده‌ است. اینها باعث شده مردم نسبت به الکاظمی بدبین شوند مخصوصا در برخورد با حشد شعبی خیلی زود خودش را نشان داد.

گفت وگو از عباس سیدمیر جمکرانی

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link