اعضای اروپایی شورای امنیت: الحاق کرانه باختری نقض قوانین بین‌المللی است- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نمایندگی جمهوری فدرال آلمان در سازمان ملل متحد، نمایندگان کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه طی بیانیه‌ای مشترک در خصوص تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌های از کرانه باختری به اراضی تحت اشغال خود هشدار داده و از مقامات این رژیم خواسته‌اند که برنامه‌های خود در این زمینه را کنار بگذارند.

در بیانیه مشترک کشورهای آلمان، بلژیک، استونی، فرانسه و ایرلند -که در حال حاضر عضو دائم یا غیردائم شورای امنیت هستند یا بر اساس رأی‌گیری اخیر به جمع اعضا اضافه خواهند شد- تأکید شده است که اجرایی شدن طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری ولو یک بخش‌ کوچک از آن به معنای نقض آشکار قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های  شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهدبود.

اعضای اروپایی شورای امنیت در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرده‌اند که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری شانس احیای مذاکرات صلح و امکان تحقق راهکار دوکشوری را به‌شدت تضعیف خواهد کرد و در مقیاس وسیع‌تر به تلاش‌های صورت‌گرفته برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه آسیب خواهد زد.

کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به روابط بسیار نزدیک خود با رژیم صهیونیستی و تلاش آنها برای تقویت همکاری‌ها با این رژیم، به مقامات رژیم صهیونیستی نیز هشدار داده‌اند که در صورت اجرای طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری حتی امنیت خود رژیم صهیونیستی نیز به خطر خواهد افتاد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اواخر ماه ژانویه (اوایل بهمن‌ماه) در ادامه خوش‌خدمتی‌های خود به رژیم صهیونیستی، از طرح صلح ادعایی خود موسوم به «معامله قرن»، با حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رونمایی کرد؛ طرحی که واکنش‌های جهانی زیادی داشت.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند. اکثریت کشورهای اسلامی نیز مخالفت شدید خود را با این طرح آمریکایی ــ صهیونیستی ابراز داشتند؛ هرچند در این میان برخی دولت‌های عربی از جمله عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به‌دنبال برقراری روابط با رژیم صهیونیستی هستند، هریک به‌نوعی از این طرح حمایت کرده‌اند.

انتهای پیام/.

[ad_2]

Source link