اردکانیان: فردا طرح آبرسانی به 23 هزار هکتار اراضی ایلام و کرمانشاه افتتاح می‌شود- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم

[ad_1]

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران بیان کرد: فردا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، در دو استان کرمانشاه و ایلام حدود 23 هزار هکتار و با سرمایه‌گذاری 1770 میلیارد تومان از مجموعه طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی افتتاح خواهد شد.

وی افزود: این هفته، پانزدهمین هفته از پویش هر هفته «الف-ب» ایران است که ما وعده کردیم تا پایان سال، 250 پروژه بزرگ را با سرمایه‌گذاری 50 هزار میلیارد تومان افتتاح کنیم. تاکنون و در این 14 هفته، حدود 53 طرح به ثمر رسیده و فردا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی 23 هزار هکتار از اراضی استان‌های کرمانشاه و ایلام در دشت‌های مختلف سبز خواهند شد و نقش موثری در تولید مواد غذایی و اشتغالزایی خواهند داشت.

وزیر نیرو گفت: ما کشوری هستیم که از تنوع بسیار بالایی در موضوع حوزه‌های آبریز مشترک و رودخانه‌های مرزی برخوردار 47 47رودخانه مرزی داریم و 12 استان ما همه استان‌هایی که مرز خشکی دارند، موضوع آب‌های مرزی و مشترک در آن‌ها وجود دارد. از استان سیستان و بلوچستان گرفته تا استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، همچنین استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی، ایلام، کردستان، کرمانشاه و خوزستان و نظایر آن این موضوع مطرح است. تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ما فقط یک سد مرزی با 650 میلیون متر مکعب قدرت تنظیم آب داشتیم و این در حالی بود که آب‌های فراوانی از کشور ما به سمت کشور‌های همسایه و همچنین بالعکس در جریان بوده است. برای همه این آب‌ها نیز توافقنامه‌ها و مقاوله‌نامه‌های رسمی بین‌المللی وجود دارد و همه حق‌آبه‌ها محترم است.

اردکانیان خاطر نشان کرد: این مهم بوده که ما در جهت تثبیت جمعیت در نواحی مرزی، ایجاد اشتغال، رفاه و آسایش بتوانیم سرمایه‌گذاری کرده و طرح‌ها را در چارچوب این مقررات و حق‌آبه‌ها اجرا کنیم. از پیروزی انقلاب تا ابتدای دولت یازدهم، یعنی چهار دولت، 28 سد از این مجموعه‌ها اجرا شده و این سد‌ها 3 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آب را تنظیم کرده و می‌کنند. در این دولت به تنهایی تاکنون 24 سد با قدرت تنظیم 2 و نیم میلیارد متر مکعب اجرا شده و تا پایان دولت طرح‌هایی را در حال اجرا داریم.

وی ادامه داد: طبیعتا از محل این طرح‌ها که عمدتا از سال 93 به این سمت، با اجازاتی که مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دادند، اجرا شده که در وهله نخست آب شرب 46 شهر و هزار و 36 روستا را تامین کردیم. 470 مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی نیز از محل اجرای این سد‌ها اضافه شده و خواهد شد و ده‌ها هزار هکتار شبکه‌های مدرن آبیاری و زه‌کشی اجرا می‌شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه طرح‌های سازه‌ای بسیار پیچیده‌ای را اجرا کردیم، یادآور شد: 50 کیلومتر تونل موسوم به تونل «نوسود» که از بافت‌های مختلف زمین‌شناسی برخوردار است، مأموریت داشتند به اصلاح آب‌های سرزمین بپردازند و حق‌آبه‌های ما را استحصال کنند. بر اساس اطلاعاتی که بنده دارم، سال جاری گرم‌ترین و طولانی‌ترین تابستان را داشتیم و اینکه امسال معتدل‌ترین تابستان بوده، حتما مقایسه‌ای با سال‌های خیلی گرم در نقاط دیگر دنیا مقایسه شده است.

اردکانیان تصریح کرد: رکورد‌های سازمان هواشناسی ما نشان می‌دهد که ما زودرس‌ترین تابستان را داشتیم. تقریبا از اواسط خردادماه دمای بالای مستمر داشتیم ولی در عین حال با همکاری وسیعی که از ناحیه مردم در بخش‌های وسیع صنعت، کشاورزی، خدمات و خانگی صورت گرفت، به هیچ‌وجه خاموشی برنامه‌ریزی شده در هیچ نقطه کشور نداشتیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link