ابراز تأسف روسیه از تصویب قطعنامه ضدسوری در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “الکساندر شولگین” نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس»، تأکید کرد که تصمیم ضد سوری اتخاذ شده از سوی نمایندگان کشورهای غربی و متحدان آنها در نود و چهارمین نشست شورای اجرایی این سازمان باعث تأسف شدید است و منجر به سیاسی شدن بیشتر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی می‌شود.

به گفته این دیپلمات، تصویب نتیجه فعالیت گروه تحقیقات و شناسایی که همراه با ناتوانی فنی و با انگیزه سیاسی بوده و بطور عمدی مقامات دولتی سوریه را مقصر در استفاده از سلاح‌های شیمیایی در منطقه مسکونی اللطامنه در استان حماه در 24، 25 و 30 مارس سال 2017 دانسته و در این رابطه محدودیت‌هایی علیه سوریه در نظر گرفته، اقدامی غیرقابل تحقق و بسیار تأسف آور است.

شولگین تأکید کرد: «نتیجه رأی گیری در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از طریق اعمال فشار، ارعاب و رشوه توسط فعالان غربی به رهبری ایالات متحده بدست آمد.»

به گفته وی، در هفته‌های منتهی به نشست شورای اجرایی، دیپلمات‌های غربی فعالیت شدیدی را در کشورهای مختلف آغاز کرده و درصدد جلب حمایت آنها در این رابطه بودند.  

این دیپلمات یادآور شد: «تصمیم اتخاذ شده که از سوی شورای اجرایی به معنای سیاسی شدن بیشتر این سازمان کاملاً فنی است و نمایندگان کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده در سخنرانی‌های خود در این نشست، به هیچ وجه تمایلات سیاسی خود را پنهان نکردند.»

لازم به یادآوری است، روز پنجشنبه، شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تصمیمی را درباره سوریه تصویب کرد که از طرف فرانسه و به نمایندگی از طرف گروهی از کشورهای غربی و برخی از متحدان آنها پیشنهاد شده بود.

این پیشنهاد با حمایت 29 کشور، 9 رای ممتنع و مخالفت فدراسیون روسیه، ایران و چین به تصویب رسید. در این سند از دولت سوریه خواسته شده تا  “اقدامات لازم” را برای اصلاح اوضاع انجام دهد و در صورت عدم واکنش مقامات دمشق، خواستار بازگشت به این موضوع در کنفرانس کشورهای عضو شده است.

روز چهارشنبه گروهی از 19 کشور، از جمله روسیه، چین و ایران، در بیانیه مشترک تأسف عمیق خود از وضعیت موجود در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را ابراز داشتند که مغایر با حقوق بین الملل و تعهدات این سازمان است و این واقعیت که برخی قوانین توسط گروه کوچکی از کشورها ابداع می‌شود.

شوگلین در این باره توضیح داد: «این بیانیه مشترک و همچنین نتیجه رأی گیری در شورای اجرایی (که کشورهای غربی به لطف تنها دو رأی، از وضعیت توازن پیشی گرفتند) ، این نظریه را رد می کند که آمریکا و متحدانش بر روند اوضاع در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تسلطه دارند.»

این دیپلمات روس افزود: «شکاف در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تنها در حال افزایش است و تنها راه برای اصلاح این وضعیت، بازگشت به سمت گفتگوی همراه با احترام متقابل بین کشورهای عضو این سازمان و رعایت دقیق الزامات کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و به طور کلی حقوق بین الملل است.»

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link