آیت‌الله مصباح‌یزدی: جمهوری اسلامی بهترین نوع حکومت میان کشورهای اسلامی است- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی امروز در دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ربانی رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و جمعی از مسئولان این مرکز که در سالن جلسات مؤسسه امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: گاهی یک امر واحد دو لبه دارد؛ از یک طرف عامل پیشرفت و از طرف دیگر عامل سقوط انسانی می‌شود.

وی افزود: برخی انسان‌ها اشتباهاتی را انجام می‌دهند که بسیار ناراحت‌کننده است ولی باید بدانیم سنت خداوند این است که هر امری دو لبه داشته باشد و آنها می‌توانستند با انتخاب مناسب خود عروج کنند ولی با اشتباه خود سقوط کرده‌اند، این سنت الهی است و این اختیار سبب می‌شود که مرتبه انسان‌ها از فرشته‌ها بالاتر شود.

 

پیشرفت‌های حوزه علمیه شاخه‌هایی از درخت پربرکتی است که امام خمینی(ره) غرس کردند

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه پیشرفت‌های حوزه علمیه در فکر، اخلاص و قیام خالصانه امام خمینی ریشه دارد، اضافه کرد: پیشرفت‌هایی که در حوزه علمیه صورت گرفت شاخه‌هایی از درخت پربرکتی است که امام خمینی(ره) غرس کردند، پیشرفت‌های زیادی در حوزه صورت گرفته است و حوزه علمیه امروز با حوزه علمیه قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با تأکید به اینکه در حوزه باید طلابی تربیت شوند که در علوم اسلامی جامعیت داشته باشند و سیاست را بهتر درک کرده و تهذیب اخلاق نیز داشته باشند، عنوان کرد: خدمات باید به‌نوعی ارائه شود که در نتیجه آن روحانیت بتواند بهتر به وظیفه طلبگی خود عمل کند،  در ارائه خدمات، محور اصلی را باید پیشرفت روحانیت و تحقق رسالت حوزه بدانیم.

استاد حوزه علمیه با اشاره به ویژگی های امام راحل ابراز کرد: شناخت جامعه و بصیرت اجتماعی و سیاسی از جمله این ویژگی‌ها است، امام خمینی می‌دانست که نهضت را چگونه باید آغاز کند و افراد را چگونه باید جذب کرد و با هر کس چگونه باید سخن گفت.

آیت الله مصباح یزدی گفت: امام راحل زندگی عادی و بی‌تشریفات اما سراسر نور داشت و یک‌ذره خودخواهی و دنیاطلبی نداشت و سرتاپا فقط بندگی بود، ده‌ها سال ریاضت کشید و تمرین کرده بود که احکام اسلام را دقیقاً عمل و خود را برای دین خدا خالص کند.

امام راحل علاوه بر فهم و بصیرت، “دین” را به‌خوبی می‌شناخت

وی گفت: امام خمینی(ره) علاوه بر فهم و بصیرت، اخلاص بسیاری داشت و در هیچ حالی محرکی برای حرکت جز رضایت خدا نداشت و دین را به‌خوبی می‌شناخت و این‌گونه نبود که تنها با یک رشته از علوم اسلامی آشنایی داشته باشد، بلکه انسانی جامع از لحاظ علمی بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری اینکه سنت‌های الهی حاکم بر کل جهان هستند و هر کس در محدوده زندگی خود باید به تکالیف خود عمل کند، عنوان کرد: باید معرفت خود را بیشتر و شرایط را بهتر درک کنیم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی بهترین نوع حکومت میان کشورهای اسلامی است و این برکت و نعمت به‌برکت قیام امام(ره) و یک عمر زندگی مخلصانه ایشان نصیب ما شده است.

انتهای پیام/452/ش+

[ad_2]

Source link