آغاز برداشت برنج در گیلان؛ 68 درصد محصول امسال مکانیزه برداشت می‌شود- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، علی درجانی صبح امروز در جریان نخستین برداشت مکانیزه برنج در یکی از روستاهای شهرستان رشت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اصلاح ارقام برنج پیش‌بینی می‌کنیم که امسال یک میلیون و 200 تن شلتوک برنج در شالیزارهای گیلان تولید شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه بیش از هزار و 600 تن بذر گواهی شده برنج خریداری شده است بیان کرد: از میزان مذکور هزار و 450 تن بذر گواهی شده برای امسال توزیع و در 30 هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان کشت شد.

وی از افزایش 6 درصدی برداشت مکانیزه برنج از سطح شالیزارهای استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: طبق بررسی‌ها پیش‌بینی می‌کنیم که 68 درصد از شالیزارها و اراضی استان گیلان به‌صورت کاملاً مکانیزه برداشت شود.

درجانی با بیان اینکه امسال 161 هزار از اراضی گیلان به‌صورت مکانیزه نشاء شده است افزود: بیش از 5 هزار دستگاه نشاءکاری در استان گیلان وجود دارد و استقبال کشاورزان از نشاء مکانیزه نیز خوب ارزیابی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به تولید 2 هزار و 700 تن بذر گواهی شده و توزیع آن بین کشاورزان اشاره و خاطرنشان کرد؛ میزان تولید بذر گواهی شده در استان گیلان امسال حدود 80 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی به ارقام برنج پرطرفدار بین کشاورزان گیلانی اشاره و تصریح کرد: در 24 هزار و 800 هکتار از اراضی استان گیلان ارقام اصلاح شده مانند خزر، آنام و گیلانه کشت شده و در مابقی اراضی نیز ارقام محلی شامل علی کاظمی و هاشمی کشت شده است.

انتهای پیام/613/ ع

[ad_2]

Source link