آزمون اول برای مجلس یازدهم- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم امروز رسماً برگزار شد و منتخبان انتخابات دوم اسفند 98 دوران 4 ساله بسیار مهمی را آغاز کردند تا مشخص شود آیا نقدهای آنان به بدترین مجلس پس از انقلاب(مجلس دهم) و دولتی با کارنامه ضعیف (دولت حجت‌الاسلام روحانی) صرفاً در حد حرف و نزاع سیاسی بوده و یا واقعاً بنای خود را بر این خواهند گذاشت که با بکارگیری عقلانیت، هم ریل اداره امور اجرایی کشور را به سمت «کارآمدی» بسیار متفاوت از امروز برگردانند و هم شاخص‌های «عدالت» به عنوان مهمترین نیاز امروز کشور را بهبود ببخشند.

ضمن آنکه نیازی به بیان نیست که عملکرد مجلس می‌تواند در تحولات آینده سیاسی کشور و بویژه انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیز بسیار موثر باشد.

بدون  تردید مجلس در این 4 سال آزمون‌های بزرگی را برای محک ادعاهای خود تجربه خواهد کرد، با این حال جلسه فردای مجلس(جلسه پنج‌شنبه)، اولین و در عین حال یکی از مهمترین این آزمون‌هاست.جلسه‌ای که در آن بناست نمایندگان درباره رئیس مجلس شورای اسلامی تصمیم بگیرند.

اگرچه ریاست در مجلس شورای اسلامی همچون ریاست بر کابینه و هیات وزیران واجد اختیارات گسترده‌ای نیست، با این حال در سوگیری‌ها و مناسبات در مجلس می‌تواند تاثیرگذاری‌هایی داشته باشد و مهمتر از آن، به جهت «نمادین» دارای معنا و پیام‌های مشخصی است.

تاکنون اسامی آقایان محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم، حمیدرضا حاجی‌بابایی و نوروزی به عنوان گزینه‌های اصلی مطرح برای ریاست مجلس مطرح شده‌اند. با توجه به رای‌گیری عصر امروز فراکسیون اکثریت مجلس(فراکسیون انقلاب اسلامی) که آقای قالیباف با 166 رای و اختلاف بالا نسبت به سایر آقایان به عنوان تنها گزینه این فراکسیون برای ریاست انتخاب شد، هنوز مشخص نیست که دیگر کاندیداها مانند آقایان میرسلیم و حاج بابایی چه تصمیمی برای رقابت در روز پنج شنبه خواهند گرفت. با این حال آنچنانکه برمی‌آید ظاهراً فردا رقابت میان آقایان قالیباف و میرسلیم خواهد بود.

هرچند اختلاف رأی امروز، 166 رای قالیباف در برابر 5 رای میرسلیم، نتیجه رقابت فردا را تا حد زیادی مشخص می‌کند، اما در هر صورت این انتخابات می‌تواند آزمونی برای تدبیر هم محسوب شود.

طبیعتاً هرکدام از کاندیداهای فعلی برای ریاست مجلس واجد نقاط قوت و همچنین نقاط ضعفی هستند. اما از آنجا که رئیس مجلس هم باید نمادی از خواست مردم و «محبوبیت» و هم نشانی از تشخیص «نیاز» این برهه از کشور باشد،‌ بعید است هیچکدام از کاندیداهای فعلی واجد مشخصاتی بالاتر از محمدباقر قالیباف در این زمینه باشند.

قالیباف با رأی قابل قبول نفر اول تهران در انتخابات 2 اسفند است، و مهمتر از آن نظرسنجی‌های مراکز مختلف از جمله ایسپا نشان می‌داد که او و لیستی که او سرلیست آن باشد از سایر لیست‌های انتخاباتی در تهران اقبال بیشتری دارد. از این منظر محبوبیت قالیباف بسیار بعید است که با آقای میرسلیم قابل مقایسه باشد. بدین ترتیب رای به قالیباف می‌تواند نشانه‌ای از اعتنا به «خواست» مردم باشد.

از سوی دیگر، احتمالاً تردیدی نیست که «کارآمدی» و «عدالت» مهمترین نیازهای امروز جامعه است، به نحوی که غیر از اقدامات ساختاری بسیار جدی که باید برای ارتقای عدالت انجام شود، یکی از مهمترین فاکتورها برای بهبود فوری عدالت، تقویت کارآمدی و بهره وری در کشور خواهد بود.

افزایش نگران کننده ضریب جینی در کشور به حدود 41 صدم درصد که نشان‌دهنده تشدید شکاف طبقاتی است و همچنین اخبار نامطلوبی که بعضاً از محرومیت‌های منبعث از ناکارآمدی در گوشه و کنار به گوش می‌رسد، فرصتی برای آزمون و خطا به جای نمی‌گذارد. در زمینه تجربه مدیریتی و ارتقای کارآمدی، اساساً سابقه و تجربه‌ی آقای قالیباف قابل مقایسه با آقای میرسلیم نیست. و همین تجربه قالیباف می‌تواند به او کمک قابل توجهی برای تاثیرگذاری بر روند مجلس در جهت ریل‌گذاری مطلوب برای دولت در راستای کارآمدی داشته باشد.

همچنان که تاکید شد، آقای قالیباف هم همچون دیگر مدیران نقاط ضعفی در کنار نقاط قوتش دارد، با این حال در مقام انتخاب میان گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم، می‌توان در روز پنج‌شنبه ارزیابی کرد که آیا نمایندگان به «خواست» و «نیاز» جامعه اعتنای قابل قبولی دارند؟

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link