آخرین وضعیت مرزهای کشور تشریح شد/ ادامه فعالیت در بنادر جنوبی بدون تعطیلی- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، لطیفی سخنگوی گمرک آخرین وضعیت مرزهای کشور را به شرح زیر تشریح کرد: 

• بنادر جنوبی کشور شامل گمرکات استانهای هرمزگان ، بوشهر وسیستان بلوچستان و از جمله بنادر چابهار فعال هستند وروند تجارت کشور در این بنادر بصورت عادی و با همت کارکنان گمرکات مرزی به نحو مطلوبی در حال انجام است . نکته قابل توجه در خصوص گمرکات بندری جنوب کشور این است که علی رغم قرنطینه شدید و تعطیلی در استان خوزستان ، گمرک بندر امام خمینی (ره) فعال است وروند عادی تجارت شامل صادرات و واردات در این گمرک در جریان است. 
 طی 24 ساعت گذشته  کالاهای اساسی گندم وذرت از گمرک چابهار در حال  ترخیص هستند .

• دربنادر شمالی کشور و در استان گیلان  نیز بندر انزلی ، بندر  کاسپین حسن رود وبندر آستارا در طول مدت تعطیلی بصورت عادی وبا شیفت همکاران گمرکی فعال هستند . شایان توجه است که در بندر انزلی از اسفند ماه سال گذشته تا کنون حتی در روزهای تعطیل به صورت شبانه روزی بخاطر پهلو گیری کشتی های حامل کالاهای اساسی بصورت دو شیفت، همکاران حضور دارند و فعال هستند . 

ضمن آنکه با توجه به شیوع ویروس کرونا کلیه اصول بهداشتی وایمنی نیز از سوی کارکنان در حال رعایت است و همچنین برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی تا حد امکان همکاران بخشهای پشتیبانی بصورت آماده بکار و دور کاری در حال انجام وظیفه هستند .

• گمرک استارا در مسیرهای ریلی، زمینی و دریایی در حال فعالیت است و گمرکات استان مازندران نیز در حال ترهیص کالاهای اساسی و نهاده های تولید هستند به ویژه در گمرک امیرآباد.

• مرزهای کشورمان با کشور عراق به جز مرزهای با اقلیم تا پانزدهم آوریل یعنی بیست وهفتم فروردین  ماه همچنان از طرف عراقی بسته خواهد بود .بنابراین مرزهای شلمچه، چذابه ، سومار، مهران و خسروی کاملا مسدود هستند  .

• مرزهای با اقلیم کردستان مانند پرویز خان ، تمرچین وباشماق باز است وصادرات کالا وسوخت از این مرزها به منطقه اقلیم وعراق در حال انجام است 

• مرز ریلی ایران با ترکیه در گمرک رازی  همچنان باز است و تجارت خارجی کشور با ترکیه از این طریق ادامه دارد .مرز بازرگان نیز همچنان تا اطلاع ثانوی مسدود است .وراه ارتباطی تجاری طرفین صرفا از طریق مرز ریلی رازی است .همچنین کامیون های ترکیه وایرانی از طریق مرز بازرگان به سمت کشورهای خود مجاز به تردد هستند .

• مرزهای کشوربا جمهوری خودمختار نخجوان مانند روزهای گذشته بوده و تغییری در آن ایجاد نشده است ورویه های مسافری وترانزیت کالا به طرف گمرک دیل اوجی ترکیه مسدود است .

• کلیه مرزهای کشور با ترکمنستان بسته است ومتاسفانه 131 واگن  بیش از یکماه در مرز اینچه برون متوقف است . عمده کالاهای این واگن ها شامل، سیمان، آهن، پلاستیک، مواد شیمیایی، رنگ،کاشی وتجهیزات پلاستیکی پارکهاست .
مرز سرخس تنها مسیر جابجایی کالا به ترکمنستان از طریق ریلی است و فعالیت این مرز در حال حاضر معطوف به مسیر ریلی است و به دلیل توقف طولانی مدت کامیون ها در پشت مرزهای ترکمنستان کامیونهای ترانزیتی ترکیه ای مجبور به بازگشت به کشورشان شدند.

• گمرک دوغارون در استان خراسان رضوی فعال است وعلی رغم وجود آثار سیل در این منطقه روند تجاری بین ایران وافغانستان در جریان است .

• همچنین مرز ماهیرود نیز فعال است وجریان تجارت در این گمرک بصورت عادی در جریان است .

• در استان سیستان وبلوچستان، گمرک مرزی میلک همچنان باز است وطی 24 ساعت گذشته تعداد 341 دستگاه کامیون تردد داشته است ضمن آنکه متاسفانه گمرکات وبازارچه مرزی با کشور پاکستان شامل میرجاوه، کوهک، جالق، ریمدان وپیشین همچنان تعطیل است .
در دو روز گذشته نیز خبری در رسانه ها منتشر شده بود که روسیه از امروز 30مارس مرزهای خود را به دلیب شیوع کرونا می بندد که با بررسی های به عمل آمده رویه صادرات به این کشور ادامه دارد و حتی مقامات گمرکی کشور آذربایجان هم در گفتگو  با مدیران گمرکی کشورمان در مرزهای مشترک این خبر را تایید نکرده و اعلام داشتند هیچ نامه ای از طریق روسیه به آنها نیز اعلام نشده است و مرزها باز است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link