آخرین اخبار از سیل در استان کرمان| قطع راه‌های روستایی در شهداد و گلباف / برقراری ارتباط ‌تلفنی مناطق سیل‌زده / خطر سیلاب هنوز مردم را تهدید می‌کند- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، بارش شدید باران آخر وقت پنجشنبه و بامداد جمعه در منطقه شهداد از توابع استان کرمان باعث طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن سیل و بسته شدن راه ارتباطی تعداد زیادی از روستاهای منطقه و آبگرفتگی معابر، منازل مسکونی و باغات کشاورزی شد و با وجودی که جلسه فوق‌العاده ستاد بحران استان کرمان چهارشنبه 27 فرودین برگزار و وضعیت استان کرمان بر‌اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی قرمز اعلام شد با این وجود باز هم شاهد خسارات فراوان سیل در گوشه دیگری از استان کرمان بودیم.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روز گذشته به مناطق سیل‌زده شهداد رفتیم اظهار داشت: در جهر و اندوهجرد منازل مردم دچار مشکل و آبگرفتگی شده است.

وی با بیان اینکه مصوبات استان در سیل سال گذشته اجرایی نشده و همین موضوع باعث سیل امسال هم شده است گفت: درخواست داریم مصوبات ستاد بحران که برای پیشگیری از وقوع سیل است بلافاصله اجرایی شود.

مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان در ساعات اولیه وقوع سیل در شهداد و گلباف از قطع راه ارتباطی 25 روستای در منطقه خبر داد و گفت: قطعی برق در برخی مناطق و آبگرفتگی منازل روستایی را هم شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه سیل بامداد امروز در شهر اندوهجرد هم خساراتی را به زیرساخت‌ها شهری و تأسیسات شهری وارد کرده است گفت: تعدادی از باغات و نخیلات این منطقه هم متأسفانه دچار آبگرفتگی و تخریب شدند.

سعیدی از قطع راه ارتباطی سیرچ – شهداد، شهداد – اندهجرد و تعدادی از راه‌های روستایی در این منطقه خبر داد و گفت: عوامل راهداری از ابتدای وقت امروز در منطقه حضور دارند و این محورها در حال بازگشایی هستند و سایر عوامل نیز به منطقه اعزام شدند.

وی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده استان گفت: سیل روز گذشته آسیب فراوانی به زیرساخت‌ها، مزارع و باغات، راه‌ها و دام‌های کشاورزی در این منطقه وارد شده است.

وی با بیان اینکه در ساعات اولیه وقوع سیل و سیلاب در این منطقه راه ارتباطی تعداد زیادی از روستاها در این منطقه بسته شد افزود: از ساعات اولیه دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان بلافاصله به منطقه اعزام شدند و خدمت‌رسانی به مردم آسیب‌دیده آغاز شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه بازگشایی راه‌های مواصلاتی از همان ابتدا آغاز شد گفت: در حال حاضر امکان دسترسی به تمام مناطق و روستاها در مناطق سیل‌زده وجود دارد هر چند در مناطقی این تردد به سختی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه قطعی آب و برق را در تعدادی از روستاها داشتیم ادامه داد: تا شب گذشته تنها در 4 روستا قطعی آب و در 4 روستا قطعی برق را داشتیم که آبرسانی سیار انجام و آب معدنی بین آنها توزیع شده است.

سعیدی با ابراز اینکه عملیات ترمیم و بازسازی زیرساخت‌ها آسیب‌دیده در سیل در حال انجام است و همچنان ادامه دارد گفت: امیدواریم تا پایان وقت امروز و یا فردا مشکل این مناطق رفع شود.

وی با اشاره به تلفات دام‌ها در سیلاب‌های اخیر بیان کرد: دامپزشکی امروز به منطقه اعزام شده تدفین بهداشتی این دام‌ها و ضدعفونی کردن محل انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با عنوان اینکه ارزیابی خسارات در حوزه‌های مختلف آغاز شده و ظرف امروز و فردا این ارزیابی‌ها انجام می‌شود گفت: خسارات زیادی در حوزه کشاورزی، مزارع و باغات منطقه وارد شده که ارزیابی‌ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد زیادی در منطقه وجود دارند افزود: تیم ارزیاب کمیته امداد امروز به منطقه اعزام شده تا وضعیت و مشکلات این خانوارها بررسی شود.

سعیدی با عنوان اینکه توزیع اقلام زیستی، معیشتی و مواد غذایی بین خانوارهای سیل‌زده منطقه توسط هلال احمر همچنان در حال انجام است گفت: 300 دستگاه چادر امدادی و دو اردوگاه برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان در نظر گرفته شده است.

علی بابایی فرماندار کرمان نیز به تسنیم گفت: در جریان سیل گذشته گلباف و شهداد از توابع شهرستان کرمان بیشترین خسارات و آسیب را در دیدند و در بخش گلباف روستای کشیت آسیب زیادی دید و آب، برق و راه دسترسی به این روستا قطع شد.

وی با بیان اینکه با تلاش‌های انجام شده جاده دسترسی به این روستا تا عصر روز گذشته بازگشایی شده است ادامه داد: آب مردم این روستا از طریق آبرسانی سیار و برق منطقه هم از توسط یک دستگاه ژنراتور تامین شده است.

فرماندار کرمان با عنوان اینکه تعدادی بسته غذایی نیز توسط هلال احمر بین مردم منطقه توزیع شده است گفت: ترمیم اساسی زیرساخت‌ها در این منطقه از امروز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در شمال شهداد و در روستاهای امیرآباد، همت آباد و … 60 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی شدند افزود: با کمک هلال احمر، سپاه، بسیج و دهیاری‌ها جاده دسترسی به این منطقه بازگشایی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه تامین چادر، موکت، پتو و مواد غذایی توسط هلال احمر در منطقه توزیع شده است گفت: آب و برق منطقه وصل شده و قدامات پیشگیرانه توسط دستگاه‌های سنگین در حال انجام است.

وی با بیان اینکه اندهجرد و روستاهای اطراف آن نیز متاثر از سیل خسارات زیادی دیدند ادامه داد: روستاهای جهر و پشتوئیه بیشترین خسارات را در این منطقه دیدند.

فرماندار کرمان با عنوان اینکه در اندوهجرد به 20 واحد مسکونی خسارت وارد شده که با کمک شهرداری و ارتش مشکل آنها حل شده است افزود: ترمیم و بازسازی سیل‌بند شهر اندهجرد نیز از فردا آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه جاده دسترسی اندوهجرد – جهر که کاملا تخریب شده بود بازگشایی شده افزود: آسیب جدی به شبکه انتقال برق وارد شده و 37 پایه برق خسارت دیدند.

بابایی با اشاره به اینکه خسارت وارد شده به منطقه جدی است عنوان کرد: تنها در حوزه کشاورزی به 800 هکتار اراضی زراعی و باغی، 22 قنات، 9 حلقه چاه و … آسیب وارد شده که خسارت‌ها در حال ارزیابی است.

وی ادامه داد: از صبح امروز اقدامات اتصال آب این مناطق به صورت اساسی و زیرساختی آغاز شده است و در روستای کشیت شرکت آب و فاضلاب شهرستان کرمان لوله‌های آب را تخلیه کرده‌ و در حال انجام کار هستند ضمن آنکه شبکه برق کشیت نیز چون به جهر متصل است هر زمان که برق روستای جهر وصل شود مشکل برق این منطقه نیز حل خواهد شد.

فرماندار شهرستان کرمان با اشاره به وضعیت روستای جهر افزود: در حال حاضر 37 تیر برق مورد نیاز به روستای جهر آورده شده تا برق این منطقه را دوباره به شبکه سراسری متصل کنند، گفتنی است که برق این منطقه به‌صورت موقت با ژنراتور وصل است و مردم در این زمینه مشکلی ندارند و احتمالا اتصال برق آن به شبکه سراسری تا فردا به‌طول انجامد همچنین برای اتصال آب این منطقه نیز نیروهای شرکت آب و فاضلاب شهرستان در منطقه هم اکنون درحال انجام کار هستند.

وی درباره دیگر مناطق سیل زده شهرستان کرمان نیز بیان کرد: روستای پشتوئیه شب گذشته برق نداشت که همراه با سایر روستاهای دارای مشکل در این منطقه با ژنراتور برق آنها تامین شده است، ضمن آنکه تمامی راه‌های روستایی شهرستان کرمان که متاثر از بارش های 24 ساعت گذشته بودند، هم اکنون باز و تردد در آنها جریان دارد.

بابایی از آخرین برآورد خسارات وارده به این مناطق سخن به میان آورد و عنوان کرد: در برآورد اولیه گزارش شده است که به 800 هکتار از اراضی زراعی و باغی شهرستان بین 20 تا 80 درصد خسارت وارد شده ضمن آنکه به 22 رشته قنات بین 40 تا 100 درصد، 9 حلقه چاه موتور پمپ، 60 کیلومتر کانال آبیاری بین 30 تا 100 درصد خسارت وارد شده و 120 دام سبک و 11 دام سنگین نیز تلف شده‌اند.

وی در زمینه خسارت وارده به واحدهای مسکونی مناطق سیل زده شهرستان کرمان نیز به ایسنا گفت: کارشناسان بنیاد مسکن در حال برآورد خسارات وارده به منازل مسکونی این مناطق هستند که تا این لحظه به 75 واحد مسکونی خسارت وارد شده اما خوشبختانه میزان این خسارت ها خیلی جدی نبوده است.

فرماندار کرمان درباره وضعیت روستای امیرآباد تکاب نیز بیان کرد: اهالی روستای امیرآباد تکاب به دلیل ورود آب و گل و لای به منازل مسکونی، شب گذشته اسکان اضطرای داده شدند ضمن آنکه در روستای «جهر» نیز 83 چادر جهت اسکان اضطراری توزیع شده است.

محمود شهبا مدیر‌عامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به خسارات سیل به شبکه انتقال برق در منطقه شهداد و گلباف اظهار داشت: با توجه به اینکه برق تعدادی از روستاها در این منطقه قطع شده بود ترمیم زیرساخت‌ها و شبکه برق بلافاصله آغاز شد.

وی با بیان اینکه برق تعداد زیادی از روستا تا شب گذشته وصل شد و در مناطقی که امکان وصل برق به شبکه سراسری وجود نداشته برق موقت برای آنها وصل شده است گفت: در روستای کشیت که برق آن قطع شده بود عصر روز گذشته به صورت موقت و توسط دیزل برق آن وصل شده است.

مدیر‌عامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان افزود: امروز صبح هم با توجه به فروکش کردن سیلاب‌ها و اینکه ماشین‌آلات ما توانستند خود را به منطقه برسانند ترمیم شبکه برق آغاز شده است و تا عصر مشکل این منطقه به طور کامل رفع می‌شود.

وی با عنوان اینکه بین 20 تا 30 تیر برق آسیب جدی دیدند و برخی تیر برق‌ها هم کج شدند که امکان اصلاح آنها وجود دارد ادامه داد: به 3 کیلومتر شبکه انتقال برق در مناطق سیل‌زده شهداد و گلباف به طور کلی آسیب وارد شده است.

شهبا با ابراز اینکه هر کیلومتری شبکه انقال برق 120 میلون تومان قیمت آن است تصریح کرد: به بقیه شبکه انتقال برق در این منطقه هم به صورت جزئی آسیب وارد شد.

مدیر‌عامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان گفت: تا پایان وقت امروز مشکل برق مناطق سیل‌زده حل شده و به شبکه سراسری وصل می‌شوند.

مسعود الهامی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به حضور در منطقه سیل‌زده استان به ویژه در اندوهجرد و جهر اظهار داشت: در اثر بارش نزولات آسمانی پنج شنبه و جمعه گذشته در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به رفع قطعی‌های پیش آمده در حوزه ارتباطات در این منطقه کردند.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های هواشناسی که قبل هشدارهایی نسبت به وقوع سیل داده شده بود با اقدام سریع و با آمادگی قبلی وارد عمل شدند افزود: مجموعه ارتباطات استان و همچنین همکاران شرکت توزیع برق شمال استان به موقع در منطقه حاضر شدند.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با بیان اینکه ایستگاه‌های مخابراتی که در محدوده سیرچ، شهداد و اندوهجرد از سرویس خارج شده بودند مجددا عملیاتی شدند افزود: در حال حاضر ارتباط ساکنین مناطق سیل‌زده تا حد امکان برقرار شده است.

وی با اشاره به قطعی برق روستای جهر بر اثر شکستگی تیرهای برق افزود: متاسفانه فیبر نوری این روستا از چندین نقطه دچار قطعی شده  که تلاش مستمر متخصصین شبکه فیبر استان تا تامین ارتباط مجدد منطقه ادامه دارد.

رضا فلاح صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده توسط نیروهای جمعیت هلال احمر استان در سیل روزهای پایانی فروردین در استان اظهار داشت: نیروهای امدادی این جمعیت به هزار و 702 نفر افراد آسیب‌دیده در سیل اخیر در شهرستان‌های کرمان، ریگان و ارزوئیه امدادرسانی کردند.

وی با اشاره به امدادرسانی جمعیت هلال‌احمر استان کرمان در طی چهار روز گذشته افزود: بیش از 12 تن اقلام امدادی و غذایی در بین 340 خانوار متاثر از سیل توزیع شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با عنوان اینکه نیوهای جمعیت هلال احمر استان در روزهای گذشته یه مردم آسیب‌دیده در 17 روستا در مناطق شهداد، گلباف، ماهان، راین، ارزوئیه و ریگان امدادرسانی کردند بیان کرد: با توجه به شدت سیل و تخریب محورهای مواصلاتی در شهداد، جمعیت هلال احمر تا کنون در طی 2 سورتی پرواز، اقلام امدادی و غذایی بین مردم سیل‌زده توزیع کرده است.

وی با اشاره به حضور 55 نفر نیروی عملیاتی هلال احمر استان در مناطق سیل‌زده در قالب 13 تیم عنوان کرد: در این عملیات‌ها 12 دستگاه خودروی سبک و سنگین به‌کار گرفته شده است و امدادرسانی در مناطق سیل‌زده استان توسط جمعیت هلال احمر کرمان ادامه دارد.

انتهای پیام/511/ش

[ad_2]

Source link